Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Norský úřad chce Michalákovou zbavit rodičovských práv k oběma chlapcům

Eva Michaláková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Michaláková. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Norská sociální služba Barnevernet navrhla odebrat matce Evě Michalákové rodičovská práva k oběma jejím synům, které jí norské úřady odebraly v květnu 2011, a mladšího hocha dát k adopci pěstounům. Pokud by norská sociální komise nevyhověla, trvají norští sociální pracovníci na úplném přerušení kontaktů dětí s rodinou.

Česká matka, které norská sociální služba odebrala oba syny v květnu 2011, má být zbavena rodičovských práv k oběma dětem. Otci mají zůstat práva ke staršímu synovi. V tiskové zprávě to ve středu uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Hlavním důvodem postupu úřadu je zveřejnění případu. Úředníci Barnevernetu podle MPSV sledovali veřejné dění a česká média od loňského jara. Dalším důvodem uvádí i to, že Michaláková odmítla vydat pasy dětí pěstounům.

Ministryně Michaela Marksová považuje navrhovaná opatření za neadekvátní současnému stavu podmínek v biologické rodině. „Za svůj resort budu koordinovat kroky směřující proti nedůvodnému prosazení navrhovaných opatření,“ uvedla. Na březnovém jednání v Oslu byla česká strana ujištěna, že osvojení chlapců kvůli zájmu biologické rodiny nepřipadá v úvahu a že medializace případu nebude Evě Michalákové ke škodě.

Podle ministerstva Barnevernet reagoval na dubnový návrh Michalákové na navrácení chlapců do rodiny. O obou návrzích bude nyní rozhodovat příslušná krajská komise.

„Česká republika se v této kauze angažuje a já si nevzpomínám na jinou kauzu v uplynulých 15 možná 20 letech, kde by se Česká republika angažovala více. Paní Michaláková má plnou podporu českých kompetentních úřadů, ať už je to brněnský úřad pana Kapitána nebo je to ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zahraničí,“ řekl novinářům Sobotka.

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí znovu posílá do Norska své výhrady, jeho ředitel Zdeněk Kapitán se chystá do Norska na další jednání. „Do Norska odchází další naše výhrada, ve které se popisují věci, které nám principiálně vadí. nechceme se hádat o jednotlivostech, to je pro advokáty. Tato země ale opakovaně deklaruje: Nelíbí se nám, jakým způsobem jednáte,“ uvedl Kapitán. Jeho cesta do Norska by se měla uskutečnit v červnu, měl by se tam seznámit se spisem. „Abychom byli schopni prokázat, co norská strana eventuálně zanedbala při práci s rodinou. Tím se vytvoří podklady, aby se mohl vytvářet další intenzivní tlak. Lze předpokládat třeba další konzultace velvyslance, další diplomatickou nótu,“ uvedl ředitel.

Česká strana obdržela šestnáctistránkový dokument s návrhy na adopci, přerušení kontaktů s rodinou, zbavení matky rodičovských práv u obou dětí či u otce jejich zachování ke staršímu synovi. Podle Kapitána materiál vyvolal „jisté rozladění“. Norská strana totiž přislíbila, že bude s rodinou aktivně pracovat, aby se do ní chlapci mohli vrátit. První výhradu posílal úřad už v dubnu, podle ministerstva na ni zatím nedostal odpověď.

Český Úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí zdůraznil, že ve zprávě českým úřadům z 22. dubna kromě zmínky o úvaze nad adopcí mladšího ze synů není informace o návrhu na zbavení rodičovských práv. „Zůstává pro mě otázkou, proč ve zprávě není o návrhu Barnevernetu žádná zmínka, přestože byl v době doručení této zprávy zřejmě již podán. Norské orgány zatím tento nesoulad nevysvětlily,“ uvedl Kapitán. Proti úmyslu adopce se jeho úřad ohradil koncem dubna a dosud nedostal reakci norské strany.

Podle podporovatelů matky obsahuje návrh sociálky „prokazatelné lži, manipulace i zjevné nesmysly“. Poukazují i na informace, že starší chlapec nevyrůstá „ve stabilním prostředí“. Popis setkání mladšího syna s matkou prý také neodpovídá pravdě. „Proti návrhu se právníci ostře ohradí,“ uvedl petiční výbor na podporu rodiny Michalákových.

SPOR O DĚTI

Norská sociální služba odebrala děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie ale později případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Loni v prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do poloviny letošního roku. Do řešení kauzy se před časem zapojila česká diplomacie.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!