Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nos poslouží lásce víc než oči

Česko

Při hledání partnera nebo partnerky dokáže lidský čich poznat, zda bude spojení genů výhodné

Jsou jako smyslů zbavení. Říká se o zamilovaných. Přitom právě zrak a čich dávají mozku impulz, aby spustil gejzír chemických látek, které vyvolávají to, čemu říkáme láska.

Mozek porovnává předlohu Muže většinou vzrušuje pohled na velikost a tvar poprsí, ladnou linii šíje a paží, boků a nohou.

Oči žen vnímají především mužovu postavu, svaly, rozhodnost gest a razanci pohybů. S tím, komu věnujeme delší pohled a koho mineme bez povšimnutí, to ovšem není tak jednoduché. Záleží například na tom, jak vypadal náš otec a matka, jaké estetické vzory jsme si v dětství vštípili, jaká panuje momentální představa o kráse.

Mozek si tyto parametry vysněného ideálu uchovává v podvědomí, aby je pak jako superrychlý počítač bleskově porovnával se skutečností. Podstatnou roli při vzájemném „oťukávání“ hraje rovněž tzv. oční kontakt. Jeho intenzita leccos napoví o perspektivě vznikajícího vztahu. Svědčí o tom pokus britských vědců. Pod záminkou písemných testů badatelé pozvali několik mladých mužů a dívek, kteří se navzájem neznali, a v čekárně pak nechali každou dvojici přibližně půl hodiny o samotě. Skryté kamery přitom zaznamenávaly, jak často se po sobě chlapec a dívka podívají.

Za měsíc je pozvali na další pohovor. Vědce zajímalo, zda se spolu dvojice ještě někdy sešla. Na kafe nebo i na rande si udělali čas všichni, co po sobě často pokukovali. Ti, kteří si v čekárně nezúčastněně četli časopis nebo knihu, neměli o pozdější kontakt žádný zájem. Obavy z postupného „okoukání“ partnera či partnerky jsou podle některých odborníků bezpředmětné.

Věhlasný nizozemský sexuolog Van de Velde se domníval, že mizí-li s věkem půvaby, lze zrak vyřadit zvykem, vůlí nebo myšlenkou. „Asi to v mnoha případech platí, ale muž a žena, kteří spolu dlouhá léta žijí, někdy ani nezaznamenávají pozvolné změny. Jejich pohled je plastičtější a pravdivější, protože je obohacen o dřívější, v paměti uchované rysy z mladších let,“ uvádí sexuolog Vladimír Barták v knize Škola pro snoubence a novomanžele.

Čich vede k ideálu Oči ukážou vzhled, nos ale prozradí víc. Význam čichu je pro dnešního člověka už mnohem menší než u našich zvířechích předků, ale stále hraje svou roli. Podle vůně poznáme, zda se k sobě hodíme geneticky. „Už dlouho se ví, že pachový signál dává informaci o imunitním systému,“ říká docentka Anna Yamamotová z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Žena vlastně čichem cíleně vyhledává partnera, jehož obranný systém se liší od jejího. Podvědomě pátrá po muži, který společným potomkům předá geny vhodně doplňující její genetickou výbavu.

Muži se zase orientují podle plodných dnů ženy, protože v té době jim voní lákavěji než jindy. Dokazuje to několik pokusů, kdy většina dobrovolníků ohodnotila vůni ženy v plodném období jako atraktivnější. Při pokusu čichali k tričkům, které nosily ženy v různých částech měsíce.

Vůně plodných dnů je pro muže příjemnější, protože tehdy ženy vydávají zvláštní směs chemických látek. Také ony samy jsou vnímavější na chemické signály. „Člověk má ze všech savců nejzřetelněji vyvinuté podpažní jamky. V nich jsou speciální žlázy, vylučující specifický sekret. Když začali naši dávní předci chodit stále častěji po zadních, změnily se podpažní jamky na důležité vysílačky chemických signálů,“ říká antropolog Jan Havlíček z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, který se svým týmem systematicky zkoumá chemickou komunikaci mezi lidmi.

Chomáček chlupů v podpaží silně připomíná různé štětičky u denních a nočních motýlů, které jsou umístěny většinou na zadečku a uvolňují sexuální feromony. Povrch chlupů v lidské podpažní jamce má obrovskou plochu a slouží k uchování sekretu a k jeho pozvolnému uvolňování.

Na rande s čokoládou Člověk se dnes snaží smýt každou stopu svého odéru. Vzápětí ale používá voňavku se syntetickou látkou napodobující pachy různých zvířat. Například směs, kterou si kabar pižmový vyznačuje svoje teritorium nebo látku připomínající ambru, s jejíž pomocí vorvaň tráví potravu.

Proč vlastně smýváme svůj pach, který by měl přilákat partnery a stříkáme se voňavkami obsahující syntetické pachy z blízkosti zvířecího konečníku? „Feromony mohou vypovídat o našem genetickém kódu a zdraví. Takže buď chce člověk voňavkami maskovat svoje chatrné zdraví, nebo jeho genetický kód není tak atraktivní pro příslušníky druhého pohlaví jako vůně cibetky či vorvaně,“ říká docent Šimon Vaculín, fyziolog z 3. lékařské fakulty UK. Existují osoby sympatické hned od počátku většině lidí, ty by se ani nemusely mýt a naopak by mohly svoje trička prodávat.

Ale jsou i lidé, kteří „voní“ jen někomu, a proto svůj odér maskují tím, co je obecně uznávané za příjemnou vůni. Naštěstí neexistuje feromon lákavý pro všechny. Vždy musí pasovat na nos příjemce, proto není možné vyrobit univerzální vůni přitažlivosti.

Pro první fázi vztahu je důležitý fenyletylamin - způsobuje libé pocity během zamilovanosti. Mimochodem tuto látku obsahuje také čokoláda, proto mezi doporučené triky patří dát svému idolu na první schůzce čokoládu, aby se libost spojila s konkrétní osobou. „Vlastně tak vzniká podmíněný reflex, který se projevuje tím, že když vidíme dárce, začne se v těle vyplavovat fenyletylamin,“ říká Šimon Vaculín.

Donedávna odborníci nevěděli, proč ženy užívající hormonální antikoncepci mají méně chuti na sex. „Původně se to připisovalo ztrátě rizika z nežádoucího těhotenství. Je známo, že přibližně 20 procent žen touží po dobrodružných zážitcích, ať už při zlézání horských štítů nebo sjíždění nebezpečných peřejí. Obava z nechtěné gravidity pro ně může znamenat právě to sexuální stimulující riziko,“ uvádí Radim Uzel v knize Sexuální zvěřinec. Tuto domněnku vyvrátil objev, že opičí samičky krmené hormonální antikoncepcí nepřitahují zájem opičáků.

Pokud se žena chrání před početím pomocí hormonů, ztrácí v době plodných dní zvýšenou citlivost na pachy a zároveň nevydává onu zvláštní vůni. Antikoncepce mění u žen i jejich preference, a tak možná ani nepoznají, kdo by se k nim nejlépe geneticky hodil.

Vztah na první pohled a nasátou vůni má však i svá úskalí.

Více na straně 27 v článku Zamilovaní mají vypnutý rozum

***

Chomáček chlupů v podpaží funguje jako vysílačka sexuálních feromonů

Chcete mít dítě bez alergií a problémů s imunitou? Vybírejte si svého partnera čichem. Pot na pokožce totiž obsahuje důležité informace o imunitním systému. Muži a ženy spolu podvědomě komunikují pomocí chemických signálů a podle vůně volí své protějšky tak, aby si jejich imunitní systémy co nejvíce rozuměly. Znamená to ale přestat si holit podpaží, nepoužívat voňavky a vyřadit ze hry hormonální antikoncepci. Alespoň po dobu hledání.

O autorovi| Josef Matyáš, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!