Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nosič pro soukromý raketoplán

Česko

Letoun dostal jméno Eve po matce iniciátora projektu a investora Richarda Bransona

WASHINGTON Britský podnikatel Richard Branson chce plnit sen odvážlivců. Představil dlouho očekávaný nosný letoun, který umožní jako první stupeň rakety komerčnímu plavidlu SpaceShipTwo balistické vstupy do vesmíru. Nosný letoun Eve vynese vícemístný raketoplán asi do výšky 15 kilometrů, kde teprve po uvolnění zapne SpaceShipTwo raketový pohon, vystoupá do výšky 100 kilometrů na hranici vesmíru a dopřeje cestujícím asi pět minut stavu beztíže.

„Systém umožní tisícům lidí uvěřit ve splnění svého snu. Změní přístup lidí k vesmíru,“ prohlásil Branson na letišti v Mohavské poušti před mnoha hosty. „Pojmenovali jsme nosný letoun Eve nejen po mé matce Eve Bransonové, ale také proto, že jde o nový prvopočátek,“ dodal. Nepotvrdily se tak původní zprávy, podle nichž se mělo vypouštěcí letadlo jmenovat WhiteKnightTwo, což by odpovídalo názvu neseného raketoplánu. SpaceShipTwo je totiž zvětšenou obdobou první verze SpaceShipOne, vyzkoušené v praxi již v roce 2004.

Nosný letoun je dvoutrupý s rozpětím křídel téměř 43 metrů. Zkonstruován je z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny. Stroj ponese raketoplán SpaceShipTwo mezi trupy v podvěsu, což umožňuje snadné odpoutání modulu po dosažení výšky Maketa SpaceShipTwo byla veřejnosti představena již letos v lednu. Letové zkoušky Eve se mají uskutečnit ještě do konce roku, testy modulu SpaceShipTwo pak proběhnou příští rok tak, aby komerční lety kompletu mohly být zahájeny ještě v roce 2009 nebo počátkem 2010. Do pořadníku na celkem dvě a půl hodiny trvající let o ceně 200 tisíc dolarů (asi tři miliony Kč) se zapsal i fyzik Stephen Hawking. Zálohu dosud složilo asi 250 uchazečů.

Vlastní 18 metrů dlouhý raketoplán pojme šest pasažérů a dva piloty. Kabina pro cestující má pro lepší výhled na všech stranách okénka o průměru 45 centimetrů. Let SpaceShipTwo bude suborbitální, což znamená, že loď dosáhne výše 100 kilometrů nad zemským povrchem, aniž by obletěla Zemi. Po asi pěti minutách pobytu v beztíži s výhledem do vesmíru se raketoplán klouzavým letem vrátí zpátky na zem.

Bransonova firma Virgin Galactic je jen jedním z mnoha účastníků závodů o prvenství v komerčním létání do vesmíru. Formálně patří první místo firmě Space Adventures, která v roce 2001 posadila amerického podnikatele Dennise Tita do ruské rakety Sojuz mířící na Mezinárodní vesmírnou stanici. Virgin však šla cestou vývoje vlastního dopravního prostředku, což ji zbavuje závislosti na „volné kapacitě“ vesmírných mocností.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat