Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nouzový stav je přiznáním selhání vlády, míní šéf STAN Rakušan. Vysvětlení chtějí i koaliční poslanci

Vít Rakušan (STAN) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Rakušan (STAN) | foto: ČTK

Praha Chystané vyhlášení nouzového stavu je podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) přiznáním selhání vlády v boji s koronavirem. Před úterním zasedáním Sněmovny to novinářům řekl předseda STAN Vít Rakušan.

Kabinet bude o návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mimořádně jednat ve středu ráno. Podle Rakušana chybí jasné zdůvodnění, proč kabinet stav nouze chce vyhlásit.

Rakušan kritizoval, jak vládní komunikace ohledně koronavirové krize včetně nouzového stavu vypadá. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se o chystaném návrhu ministra dozvěděli v televizní debatě a slíbili mu podporu, i když neznali jeho důvody, uvedl. „Takto se bavíme o instrumentu, který se má dotknout ústavních práv lidí?“ řekl.

Pravděpodobné zavedení nouzového stavu podle Rakušana ukazuje na to, že vláda selhala. „Nezvládla trasování, v dostatečném počtu testovat a nezvládla komunikaci. Potom se musíme vracet k instrumentům, které omezují ústavní práva občanů,“ uvedl. Řešení podle něj nabízejí i současné krizové předpisy, které dávají lokální pravomoci k opatřením hejtmanům.

STAN v úterý představil plán nazvaný „4R“, kterým o jednu položku rozšířil obecné zásady prevence proti koronaviru. Vedle roušek, mytí rukou a dodržování rozestupů přibyl ještě rozum. Ten podle Rakušana v současném počínání vlády chybí, kabinet zvládá doporučovat jen tři zbývající opatření.

Starostové doporučují plošná omezení u barů, diskoték, večírků, sportovních šaten a konferencí. Posílit by se měla kapacita testování a vzniknout by mělo centrální call centrum na podporu trasování. V něm by podle STAN mohli pomáhat státní úředníci, kteří kvůli covidu-19 momentálně nemají urgentní práci. Dlouhodobě hnutí požaduje mimo jiné reformu hygienické služby, pomoci by měl i vznik plnohodnotné lékařské fakulty hygieny.

Reakce ODS

Vyhlášení nouzového stavu by bez vysvětlení důvodů bylo podle opoziční ODS vrcholnou nezodpovědností. Předseda strany Petr Fiala na tiskové konferenci také uvedl, že vláda hnutí ANO a ČSSD na jaře slibovala najít nástroj, který by umožnil přistoupit k opatřením proti epidemii koronaviru bez využití nouzového stavu. S žádnou normou ale kabinet podle něho nepřišel.

Občanští demokraté zavedení nouzového stavu proto nepodpoří. „Nejde o nás, jde o občany, všichni se zaklínali, že už se nebudou dělat žádná plošná opatření,“ uvedl. Na dotaz novinářů uvedl, že nemůže vyloučit, že ODS bude přemýšlet nad dohodou, že by se pokusila nouzový stav zrušit po dohodě s dalšími opozičními stranami. Nyní je ale podle něj na vládě, aby důvody pro zavedení nouzového stavu vysvětlila. Poukázal na podobný požadavek i od koaličních poslanců.

„ODS není oslík, který na vše zakývá,“ uvedl Fiala s tím, že k vyhlášení takového opatření není důvod.

Dovysvětlit podrobnosti chtějí i členové koalice

Poslanecká sněmovna by měla podle úterní dohody z grémia komory ve středu projednat otázku vyhlášení nouzového stavu. Novinářům to řekl předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Nouzový stav kvůli koronaviru pravděpodobně vyhlásí kabinet ve středu ráno. Podle Chvojky by měli poslancům situaci dorazit vysvětlit premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O podrobnosti podle něj stojí také koaliční poslanci.

Chvojka řekl, že by bylo nelogické, kdyby poslanecký klub v otázce nouzového stavu nepodpořil předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka. „Očekáváme, že bychom to měli podpořit. Ale měla by tomu předcházet řádná debata volených zástupců,“ uvedl. Babiš, Hamáček a Prymula by se podle něj měli zúčastnit férové debaty a reagovat na výtky opozice i dotazy poslanců.

Šéf poslanců ČSSD připustil, že by se debata mohla klidně protáhnout do pozdních hodin. „Na grémiu Sněmovny ale byla poptávka po tomto tématu, i jako koaliční poslanci máme některé otázky a je předdomluveno, že budeme diskutovat a členové vlády otázky budou zodpovídat,“ řekl Chvojka.

Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, jehož rozhodnutí pak vláda může schválit, či zrušit. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Naposledy vyhlásila vláda nouzový stav kvůli šíření koronaviru 12. března. Poté byl opakovaně prodlužován a skončil 17. května. Opozice záměr znovu vyhlásit nouzový stav kritizuje.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!