Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro nouzový stav nejsou splněny požadavky, souhlasí Rakušan s ministrem Hamáčkem

Česko

  11:04aktualizováno  19:01
Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala politiky k tomu, aby „v nejkratší možné době zavedli plošná opatření směřující ke snížení kontaktů mezi lidmi, která jsou všeobecně označována jako lockdown“. Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček naopak k tomu uvedl, že Ústřední krizový štáb k celostátnímu nouzovému stavu nevidí důvod. Nejdříve se musí vyjádřit kraje, míní jeho šéf Hamáček. Možný budoucí ministr vnitra Rakušan s Hamáčkem souhlasí.

Hamáček podotkl, že pro vyhlášení nouzového stavu nejsou v současné chvíli zákonné předpoklady. Předpověděl tak, že vláda, která by z podnětu ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha měla otázku projednávat, se k jeho schvalování zatím zřejmě nepřikloní. Nevyloučil však do budoucna, že lockdown přece jen nastane.

Stejné stanovisko zaujal i možný budoucí ministr vnitra. Vít Rakušan souhlasí s Hamáčkem, že pro nouzový stav nejsou splněny zákonné požadavky. Řekl to v České televizi. Budoucí vládní koalice bude v úterý o epidemické situaci jednat s hejtmany, včetně těch z jiných stran. Ve středu chce pak budoucí vláda představit protiepidemická opatření a postupy, které připravuje.

Hamáček upozornil, že by se k situaci měly vyjádřit kraje, které mají pravomoc vyhlásit stav nebezpečí. Jihomoravský hejtman Jan Grolich by nicméně případné vyhlášení nouzového stavu kvůli další vlně pandemie koronaviru pokládal za logický krok. Situace je podle něj kritická, výhled nepříznivý, nemocnice na jižní Moravě jsou už nyní kapacitně na hraně a musejí si navzájem pomáhat.

Lékařská komora má svůj názor. „Podporujeme přijetí takových legislativních změn, které v co nejkratší době umožní zavést v Česku povinné očkování proti nemoci covid-19 pro osoby starší 18 let,“ stojí v prohlášení České lékařské komory. Ta rovněž doporučila zkrátit platnost covidových certifikátů pro očkované dvěma dávkami na šest měsíců.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl na dotaz iDNES.cz řekl, že povinnost očkování pro zdravotníky a zaměstnance v sociálních službách dneska na jednání probíral ústřední krizový štáb.

„Za tímto účelem by se měla sejít pracovní skupina na pracovní úrovni. Můj osobní názor – já bych povinné očkování podpořil,“ řekl k tomu v pondělí Hamáček.

„Jsme připraveni přesouvat pacienty s covidem do krajů s volnou kapacitou,“ řekl také ministr. Policie podle něho provádí šest tisíc kontrol případného porušování protiepidemických opatření denně.

Komora rovněž vyzývá všechny lékaře, aby respektovali odborná doporučení, která ČLK zveřejňuje, zejména aby podporovali očkování a neškodili svým pacientům šířením nepodložených pochybností o účinnosti a bezpečnosti očkování.

Zdravotníci se budou podle ČLK i nadále ze všech sil snažit mírnit důsledky nezvládnuté epidemie, tedy zachraňovat lidské životy a snižovat následky prodělané infekce na zdraví svých pacientů. 

Jste pro povinné očkování proti covidu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 29. listopadu 2021. Anketa je uzavřena.

ANO10740
NE10460

„Zcela zásadní je a bude snaha zdravotníků pokračovat v péči o nemocné, kteří tuto péči potřebují z jiných důvodů, než je nemoc covid. Zdravotníci však potřebují okamžitou a účinnou pomoc ze strany politické reprezentace i podporu ze strany veřejnosti. Bez pomoci to nezvládneme,“ upozorňuje ČLK.

Posilující dávka již po pěti měsících

Ta rovněž podporuje, aby firmy aplikovaly „home office“. „Podporujeme opatření, která budou motivovat občany k dodržování karanténních opatření, a to i v případě osob očkovaných,“ píše dále ČLK.

Vláda nečekaně projedná nouzový stav. Testy do restaurací už nestačí

Komora rovněž podotýká, že podporuje kampaň ministerstva zdravotnictví. Současně ČLK navrhuje, aby se třetí, tedy posilující dávka očkování, mohla aplikovat již 5 měsíců od dávky druhé. 

„U osob, které absolvovaly pouze dvě dávky očkování, doporučujeme zkrátit platnost „Covid pasů“ na 6 měsíců, analogicky jak je tomu v případě prokazatelného prodělání nemoci covid-19,“ stojí ve zprávě s tím, že u lidí, kteří absolvovali třetí dávku očkování případně dvě dávky po prodělané nemoci, nejsou naopak v současnosti důvody platnost těchto „Covid pasů“ omezovat.

Na závěr zprávy ČLK žádá o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách.

Povinné očkování i pro školství

Šéf ČLK Milan Kubek redakci iDNES.cz v pondělí řekl, že povinné očkování, například pro vybrané skupiny, mělo být zavedeno už dávno. 

Povinné očkování ve světě
RakouskoPovinné očkování od 1. 2. 2022 pro všechny
ItálieZdravotníci, pracovníci v sociálních službách
FrancieZdravotníci, sociální pracovníci, hasiči, policisté
MaďarskoZdravotníci, státní zaměstnanci
ŘeckoZdravotníci, zaměstnanci pečovatelských domů
UkrajinaZaměstnanci veřejného sektoru včetně učitelů, návrh na rozšíření povinnosti pro zdravotníky a zaměstnance magistrátu
Velká BritánieZaměstnanci pečovatelských domů, od dubna 2022 i zdravotníci
Zdroj: Reuters, ČTK

„Česká lékařská komora opakovaně vyzývá ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby očkování bylo pro zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb povinné a totéž doporučujeme i pro zaměstnance ve školství. Stát má plně v kompetenci nařídit to i svým ozbrojeným složkám,“ řekl. 

„Máme zkušenosti z Itálie, Francie a Řecka, kde očkování povinné je a kromě pár křiklounů se nic nestalo. Lidé se nechali disciplinovaně naočkovat a situace v těch zemích je lepší než u nás,“ dodal.

Prokop před Rozstřelem: Testuje se zlomek očkovaných v kontaktu s nakaženým

O povinném očkování mluvili v posledních dnech i další lidé, a to i z okolí ministerstva zdravotnictví. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pondělí v rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že by byla pro povinné očkování. „Očkování je jedinou cestou, která se nám nabízí. Bohužel jiná cesta není.  Osobně bych viděla i cestu povinného očkování,“ řekla.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové již dříve uvedla, že je podle ní lepší cestou než takové restrikce vůči neočkovaným rovnou říct, že očkování je povinné. Už dříve Vašáková uvedla, že očkování je v případě učitelů morální povinnost. „Tím víc to platí u zdravotníků,“ doplnila. Sama mluvila o povinném očkování pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a pro učitele.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl na dotaz iDNES.cz řekl, že povinnost očkování pro zdravotníky a zaměstnance v sociálních službách dneska na jednání probíral ústřední krizový štáb. Hamáček po jednání uvedl, že povinné očkování hasičů, zdravotníků, pracovníků sociálních služeb má řešit pracovní skupina. 

„Za tímto účelem by se měla sejít pracovní skupina na pracovní úrovni. Můj osobní názor na povinné očkování je ten, že já bych povinné očkování podpořil,“ řekl Hamáček s odkazem na Rakousko.

27. října 2021

Autoři: , ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat