Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová auta = zrádnější nehody

Česko

Bezpečnější auta způsobují vnitřní zranění, která mohou záchranáři hůře odhalit

PRAHA Dopravní nehody se mění. Záchranáři při nich stále častěji narážejí na nový problém. Nedokážou totiž odhalit těžké zranění.

Aktér nehody vypadá na první pohled zcela zdravě, se zdravotníky normálně komunikuje, a přitom za několik minut umírá. Obrovské fyzikální síly, kterým je vystaveno jeho tělo v momentě nehody, mu totiž způsobí rozsáhlá vnitřní zranění.

Nový typ zranění přišel podle zdravotníků s rozšířením moderních a relativně bezpečných vozů. „Auta jsou bezpečnější, dotyčný na první pohled není zraněný, není na něm nic vidět. Ale ta obrovská kinetická energie poškodí vnitřnosti toho člověka. Například játra, která mají asi kilo a půl, jsou velikou rychlostí vymrštěna vpřed a zpřetrhají se vazy, na kterých drží,“ vysvětluje Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranky.

Rozšíření vnitřních zranění při nehodách si už všimlo i ministerstvo dopravy, přesněji jeho preventivní složka BESIP. Spolu se svými německými kolegy její pracovníci připravují kampaň, při níž chtějí lidem vysvětlovat, co se při dopravní nehodě přesně děje s lidským tělem.

Záchranáři nyní vyzývají řidiče, aby při dopravních nehodách nepodceňovali možná nebezpečí a k havárii volali zdravotníky, i když se cítí být v pořádku. Brzký převoz do nemocnice jim totiž může zachránit život.

Zdravotníci také současně kritizují novelu silničního zákona, jejíž součástí je bod, který říká, že policisté nemusí jezdit k nehodám, při nichž se nikdo nezraní. „To je dost nebezpečné. Raněný totiž ani nemusí vědět o tom, že je raněný. A ani na něm to nikdo nepozná,“ upozorňuje na paradox chystaného zákona Schwarz.

Více čtěte na straně 5

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...