Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nova: Doleželův tým měl diskreditovat politiky

Česko

  20:58
PRAHA - Bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel má na krku další skandál - podle informací televize Nova chtěl vytvořit tým, který by diskreditoval významné politiky a členy tajných služeb.

Zdeněk Doležel foto: René VolfíkČTK

Kompromitující materiály plné polopravd objevili kriminalisté při domovní prohlídce u Doležela. Nova navíc uvedla, že skupina se pokoušela ovládnout vojenskou tajnou službu.

Podle televize sbírala skupina kolem Doležela kompromitující informace například o bývalém předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi, současném ministru financí Vlastimilu Tlustém (ODS) či o bývalém řediteli Bezpečnostní informační služby Jiřím Růžkovi. Doležel s komplici ale získával informace i o dalších osobách - materiály obsahují údaje o jejich soukromí, rodinných příslušnících či majetkových poměrech.

Nova uvedla, že počátkem letošního roku napsal Doležel dopis tehdejšímu premiéru Jiřímu Paroubkovi (ČSSD), v němž nabídl, že zná způsob, jak vojenskou zpravodajskou službu neoficiálně ovládnout. Paroubek v rozhovoru pro Novu popřel, že by dopis dostal.

Tým chtěl ovládnout také vojenskou tajnou službu
Kromě vytváření kompromitujících materiálů zpracovala skupina kolem Doležela také analýzu na ovládnutí vojenské tajné služby. "Mělo opravdu dojít k převzetí služby, k odstranění současného vedení," řekl Nově předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).

"Materiály, které jsme zajistili, spolu se zpravodajskými službami vyhodnocujeme," řekla Nově k dokumentům nalezeným u Doležela mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

Spis byl připraven také proti bývalému šéfovi vojenské zpravodajské služby Andoru Šándorovi. "Je to šílené. Pokud tu vůbec existuje atmosféra, aby se dalo dohromady pár lidí, kteří chtějí vytvořit alternativní zpravodajskou službu. Ta přitom nemá pomáhat při boji s terorismem, ale sloužit při šmírování osob. Zajímalo by mě, navedl je někdo, nebo se zbláznili sami od sebe," řekl Lidovým novinám Šándor. "Nikdy jsem nečekal, že by to mohlo dojít tak daleko," dodává.

Podle Šándora spis vedený na jeho osobu obsahoval spoustu pravdivých informací, na něž však byly naroubovány fantasmagorické výmysly, které měly za cíl Šándora dehonestovat. "Trochu mě zaráží, že vůbec po něčem takovém existuje poptávka. Ti lidé to asi nečinili z dlouhé chvíle," komentoval spis bývalý šéf vojenské zpravodajské služby.
Autoři: , ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat