Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová epidemie. Češi mají chatrné kosti

Česko

  7:35
Stačí nešťastně vylézt z vany, v horší fázi dokonce jen kýchnout. Zlomeniny, hlavně obratlů, kyčlí nebo předloktí, kvůli špatné kvalitě kostí trápí stále více obyvatel Česka. Příčina? Odhady mluví až o 1,2 milionu lidí, kteří se potýkají s nemocí zvanou osteoporóza. Ta způsobuje řídnutí kostí a deformaci celé kostry a vedle rakoviny a kardiovaskulárních chorob se začíná řadit mezi nejčastější příčiny úmrtí.
Zlomenina ruky - ilustrační foto.

Zlomenina ruky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„S prodlužujícím se věkem života narůstá počet pacientů. Není to ale jen tím, že mají vyšší věk. Dožívají s mnoha nemocemi, které osteoporózu mohou způsobovat. Ať už je to cukrovka, revmatická onemocnění, nebo astma,“ potvrzuje rostoucí trend František Šenk, primář Osteologického centra v Nemocnici Havlíčkův Brod.

Za několik desítek let se přitom podle některých odborníků situace ještě zhorší a diagnóza přezdívaná „tichý zloděj kostí“ se zařadí na smutné první místo v žebříčku příčin úmrtí. „Očekáváme epidemii. Počet nemocných žen se do roku 2050 zvedne o 240 procent, u mužů to bude dokonce o 310 procent,“ říká Tomáš Řačák z organizace Right at Home, jednoho z největších poskytovatelů domácí péče na světě.

Plíživá nemoc, která způsobuje odvápnění kostí, sužuje hlavně ženy po menopauze. „Trvá řadu let, než začnou trpět zlomeninami,“ popisuje primář Šenk průběh osteoporózy u žen okolo 50 let. Ty si potíží často všimnou až ve chvíli, kdy se jejich výška o několik centimetrů zmenší.

Muži v současnosti tvoří čtvrtinu ze všech nemocných, osteoporóze ale budou unikat také čím dál méně. „Pravděpodobnost, že se bude muž léčit s odvápněním kostí, už je dokonce o třináct procent vyšší než riziko karcinomu prostaty,“ uvádí Řačák.

Největší komplikací osteoporózy je zlomenina krčku kosti stehenní. U lidí ve vysokém věku může být dokonce fatální. „Udává se, že do roka zemře dvacet procent pacientů, kteří si zlomí krček,“ sdělil Šenk. Příčinou sice není řídnutí kostí jako takové, ale jeho důsledky – lidé u mírají často na zápal plic nebo infekci kvůli dlouhodobé nehybnosti na lůžku.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat