22. ledna 2008 10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová hrozba pro blob: pozemky

Vizualizace Kaplického blobu na Letné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Kaplického blobu na Letné. | foto: Národní knihovnaReprofoto

PRAHA Kaplického nová budova Národní knihovny má další zádrhel, který ji může definitivně pohřbít. Jak zjistily LN, Národní knihovně reálně hrozí, že přijde o pozemky na Letné, na nichž má supermoderní budova stát.

Je to další z celé řady potíží, které kontroverzní stavbu provázejí. Právní a památkářské problémy už několik týdnů řeší takzvaný tým Národní knihovna, v němž zasedá například primátor Pavel Bém, ředitel knihovny Vlastimil Ježek a architekt Jan Kaplický.

 Problémem s pozemky se ale tým nezabývá. Tato komplikace přitom může být pro osud knihovny daleko zásadnější než diskuse o její výšce, barvě, regulérnosti soutěže, z níž jako vítěz vyšel Kaplický, či další aspekty, o nichž tým rokuje.

 O co vlastně jde: Národní knihovna je velmi blízko tomu, že ztratí šanci koupit pozemky města na Letné, kde má stát takzvaná Kaplického chobotnice. Stane se tak v případě, že do konce letošního roku nepředloží pravomocné stavební povolení na stavbu nové knihovny. A to se jí nepodaří. „Není možné to stihnout,“ potvrdil ředitel knihovny Ježek.

 Jenže právě takovou podmínku si stanovili pražští zastupitelé, když se v březnu roku 2006 rozhodli prodat knihovně pozemky pro novou Národní knihovnu. LN mají k dispozici usnesení zastupitelstva, v němž je zmíněná podmínka jasně stanovena s tím, že v opačném případě veškeré právní vztahy mezi knihovnou a městem zanikají. Také úředníci magistrátu, kteří vydávají razítka ke stavebnímu povolení, nevidí konec letošního roku jako reálný termín.

 „Silně pochybuji, že by se to dalo stihnout. V případě tak složité stavby, jakou je Národní knihovna, očekávám, že se někdo z účastníků řízení odvolá. Tím se celý proces zpomalí,“ potvrdila ředitelka stavebního odboru magistrátu Ivana Souralová.

 Celá situace kolem knihovny se tak vlastně vrací na samý počátek. Tým Národní knihovna má vydat konečný verdikt 27. února. „I kdyby knihovně dal tým zelenou, podmínku mít stavební povolení na konci roku nestihneme,“ potvrdil LN Ježek. Proto chce požádat zastupitelstvo, aby mu lhůtu pro předložení stavebního povolení prodloužilo o rok.

 Zastupitelé mu to mohou umožnit, ale existuje i riziko, že pozemky nakonec neprodají. Pražská radnice s nelibostí nese, že kvůli průtahům se stavbou knihovny se městu prodraží jiná stavba na Letné, městský dopravní okruh. „Podle studie, společnosti SATRA ovlivní stavba knihovny časově i prostorově stavbu hloubených tunelů Blanka. Pro město to znamená zvýšené náklady 500 milionů korun,“ uvedl náměstek primátora Pavel Klega (ODS) s tím, že je připraven jednat.

Najdete na Lidovky.cz