Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

... nová hvězda Hašek si na ně teprve zvyká

Česko

OMSK Dominik Hašek si rychle zvykl na roli nové mediální hvězdy ruského ledu. Legendární hokejový brankář přitom připouští, že se s životem v Rusku a s poměry v Kontinentální lize teprve seznamuje. Zázemí se podle něj spíše podobá české než zámořské soutěži. „Člověk na to není zvyklý, dvacet let jsem to nedělal,“ poznamenal o trampotách s výstrojí, poté co zjistil, že na cestě z Moskvy na Sibiř si někde zapomněl správné štulpny. Ale i po zkušenostech z USA a Kanady si všude vozí cestovní pas.

„Zlepšuje se to každý týden,“ soudí o pokroku, jaký dělá v ruštině. „Rozhovory zvládám, ale musím zakamuflovat, že daleko spíš rozumím otázkám, než se dokážu vyjádřit. Anglicky umím určitě líp,“ připustil. Docela se mu ulevilo, že televizní rozhovor mohl absolvovat v angličtině.

Množství interview ale v pohodě zvládá. „Nemám s tím problém. Mám hodně času, protože tu jsem bez rodiny,“ konstatoval. Těší se sice na návštěvu manželky a dcery, ale plány je teď nutné sladit s jejím vystupováním v televizní soutěži. Možná i proto dává přednost pohodlí hotelového apartmá. „Mám to deset minut na stadion, kdykoliv je tam uklizeno, ustláno. Sjedu výtahem na snídani, funguje pokojový servis. Do bytu mě to netáhne,“ prozradil.

Z Moskvy zatím poznal jen „místní Václavák“, tedy prošel si Rudé náměstí, a podobně i Jekatěrinburg na Urale, kde Spartak absolvoval přípravný turnaj. „Jekatěrinburg je pěkné město s krásnou hlavní třídou,“ řekl.

Ale povšiml si i rozdílů mezi centry měst a periferiemi. Autoatlas, kterým Haška obdarovali ruští novináři, zatím ponechává stranou. Má ale už přehled, že Haškova ulice, samozřejmě pojmenovaná po autorovi Švejka, je nejen v Moskvě, ale i v Omsku. „Ta je snad všude,“ zažertoval. Moskevští fanoušci už Dominátora poznávají, třebaže to zdaleka není jako v Čechách nebo v Americe. A těší se i přízni ruských novinářů. „Hašek dal sám přesvědčivou odpověď všem skeptikům, kteří nebrali pětačtyřicetiletého brankáře vážně,“ napsal Sovětskij sport po čtvrtečním vítězství Spartaku nad CSKA.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...