Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malostranské parkoviště, Obálková ulice. Lidé tvoří novou mapu Česka

Česko

  7:00
PRAHA - Náměstí a ulice českých měst dostávají stále častěji přízviska, která byste v oficiálních mapách hledali jen těžko. Nespokojené obyvatele k tomu často vede zoufalství a znechucení z práce vysokých politiků, ale i špatná práce místních zastupitelů.

Cedule s nápisem Malostranské parkoviště foto: Maxim Velčovský

Neznámý recesista koncem loňského roku překřtil Malostranské náměstí, poblíž kterého se nachází obě komory parlamentu, na Malostranské parkoviště.

Místo totiž více než malebný plácek v historickém centru Prahy připomíná obyčejné parkoviště, které místní obyvatele zatěžuje nadměrným dopravním ruchem a turistům dopřává nepříliš pohledný estetický zážitek. Fotografii přelepené cedule tehdy na Facebooku zveřejnil známý český designér Maxim Velčovský a snímek se začal rychle šířit internetem.

„S jejím poselstvím naprosto souhlasím, na tom místě by měli sedět a odpočívat lidé, ne auta,“ řekl Velčovský serveru Lidovky.cz. „Výstižné – a tragické,“ komentuje ceduli jeden uživatelů sociální sítě.

Mafiánské náměstí

Před čtyřmi lety zase přejmenovala umělecká skupina Pode Bal adresu pražského magistrátu – Mariánské náměstí – na náměstí Mafiánské. Umělci tehdy protestovali proti skandálům vedení radnice a kulturní politice ODS.

Nový název se rychle ujal, a proto je také zařazen do unikátní „Nové mapy Česka“, kterou skládá dohromady server Lidovky.cz ve spolupráci se svými čtenáři.

Nová mapa Česka

Na výzvu čtenářům, aby zasílali do redakce lidové názvy ulic, budov, čtvrtí a náměstí z míst po celé České republice, reagoval i olomoucký starousedlík, který se podepisuje jako De Ardoise.

Už od prosince roku 2011 totiž umisťuje na domy v Olomouci imitace cedulí s novými názvy ulic. Na jeho soukromé mapě centra města, kterou poskytl serveru Lidovky.cz, tak můžeme najít náměstí Prostitutek, ulici Netransparentní, Obálkovou nebo Arogantní.

Přejmenovaná mapa historického centra Olomouce

„Nové názvy se vztahovaly k novému kontextu, například ulice Íčkova nahradila ulici Michalskou, neboť v ní měl poslaneckou kancelář Íčko (bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer – pozn. red.). ulice Gemová byla zřízena vedle olomouckého aquaparku, který stavěla proslulá stavební firma Gemo, která si z aquaparku udělala zlatý důl. Ulice Tykadlová (Divadelní) je odezvou na kauzu Romana Smetany, a tak dále,“ vysvětluje De Ardoise serveru Lidovky.cz. ČTĚTE VÍCE

Znáte další příklady „lidového zeměpisu“ vzniklého z frustrace občanů z politiky?

ZAPOJTE SE!

Máte ve svém okolí místa, u nichž lidový název dávno převálcovat ten oficiální? Přepište mapu Česka s námi, pošlete své tipy na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz.

Připojte prosím i vysvětlení lidového označení a případně i fotografii. Do předmětu napište Nová mapa Česka

Lidovky.cz uvítají především názvy, za nimiž je tušit lidová tvořivost, vtip, nadhled. A také ty, které  se používají v běžné řeči, v esemeskách či e-mailech. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!