Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pancová zůstane volná, ale Rathovi se ztížila cesta z vazby, míní Jirát

Česko

  11:00
PRAHA - O dalším vyšetřování v kauze Rath věděl, že se ale právě nyní blíží nová vlna obvinění firem a osob, to prý státní zástupce Petr Jirát netušil. U Metrostavu však prý již od začátku vyšetřování tušil, že stíhání přijde. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz Jirát navíc připustil, že nové události Davidu Rathovi zkomplikují cestu na svobodu.

Žalobce Petr Jirát přichází k soudu. foto: MAFRA - DAN MATERNA

Lidovky.cz: Věděl jste, že se na nových obviněních v kauze pracuje (více čtěte ZDE)?
To jsem samozřejmě věděl, že se to prošetřuje. V jaké fázi se ale zpracování nacházelo, to mě nezajímalo, protože se mě to netýkalo. Stoprocentně jsem věděl o právnických osobách, pokud by je nedělalo vrchní zastupitelství, dělal bych je já.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Není zvláštní, že vás o průběhu nikdo neinformoval?
Není, ani jsem se na to neptal. Nejde o moji kauzu, tak mi do toho nic není.

Obvinění jsem neobdržel, píše Rath

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce uvedl, že další obvinění, o kterých tento týden informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, zatím neobdržel.
Akce policie a žalobců, kteří rozeslali v kauze obvinění dalším lidem a firmám, podle něj může být součástí předvolebního boje a směřuje k poškození ČSSD. Rath to sdělil v písemném vyjádření pro ČTK z vazby.

Ve vyjádření zopakoval svá dřívější tvrzení, že "žádný úplatek nevzal, ani si nenechal slíbit". Žalobci tento týden informovali, že policie rozeslala další obvinění. Týkají se nejen lidí, ale také firem. Jednou z nich je jedna z největších stavebních společností v zemi Metrostav. Rathův advokát Roman Jelínek pro server Lidovky.cz uvedl, že v souvislosti s dalšími usneseními o trestním stíháním se chystá obvinění i jeho klienta.

Lidovky.cz: Budou mít nová obvinění dopad na právě probíhající hlavní líčení?
Pravděpodobně ne. I když se podle trestního řádu u fyzických osob jedná o pokračující trestnou činnost, řízení bude probíhat samostatně.

Lidovky.cz: Pokud bude někdo z obžalovaných odsouzen u právě probíhajícího soudu, jak se to odrazí v další větvi kauzy?
Pokud usoudí, že se jedná o pokračující trestnou činnost té, která je u soudu projednávána nyní, pak by se ukládal takzvaný společný trest.

Lidovky.cz: Co to znamená?
Do nového rozsudku se pojmou věci z prvního rozsudku, pokud bude vyhlášen, a přiřadí se skutky z nového řízení. Potom se zohlední již uložený trest a uloží se v rámci nejvyšší trestní sazby nový, takzvaný společný trest.

Lidovky.cz: Mohl byste to vysvětlit úplně konkrétně?
Vychází se z trestní sazby nejpřísnějšího trestného činu. Dostane-li někdo sedm let a bude mít další skutky stejného korupčního charakteru, přidají se ještě dva roky a soud mu uloží devět let.

Lidovky.cz: Hrozí podle vás v souvislosti s novým obviněním Kateřině Pancové návrat do vazby?
To si netroufnu tvrdit. Pokračování v trestné činnosti už u ní nehrozí, ovlivňování svědků asi také nepřipadá v úvahu. Pokud by hrozilo, kolegové by konali. Důvod útěkové vazby u ní podle mne stále je, byl ale nahrazen zárukami. U pokračující trestné činnosti hrozí vyšší trest, který důvod samozřejmě posiluje. Pravděpodobně ale akceptují názor, že záruky postačí.

Lidovky.cz: A v případě Davida Ratha a Petra Kotta? Soudce Robert Pacovský minulý týden předeslal, že by Ratha časem mohl propustit, pokud se nicméně neobjeví nové skutečnosti. Vzdaluje se jim tedy svoboda, když na ně míří nové obvinění ?
Je třeba vycházet z presumpce nevinny. Jak znám praxi soudů, deklarují, že při stíhání k tomu nelze přihlížet. Zda k tomu přihlédnou, či ne, to nemohu říct.

Lidovky.cz: Jak se k tomu ale postaví vrchní soud, který má rozhodnout o Rathově stížnosti na vazbu?
Ten to zřejmě zohlední, dozvíme se to po rozhodnutí, kde by se to již mělo objevit.

Lidovky..cz: Váš názor: Přitíží mu nové okolnosti při cestě na svobodu?
To určitě, z pohledu státního zástupce bezpochyby.

David Rath

Lidovky.cz: Ivana Salačová se v rozhovoru pro server Lidovky.cz podivila, že její firma je stíhána, když vše dodanila a dala do pořádku účetnictví. Nemá v tom pravdu?
To je naprosto jednoduché, budeme si muset zvyknout, že od 1. ledna loňského ledna platí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud se statutární orgán firmy dopustí jednání, pro které je sám stíhán a které je zároveň zahrnuto v paragrafech zákona, automaticky se musí orgány činné v trestním řízení zabývat trestní odpovědností právnických osob.

Korupce je klasický případ, kdy statutární orgán někoho uplatí, aby firma získala zakázku. V tom okamžiku jednoznačně přichází v úvahu právnické osoby. Co uvádí paní Salačová, jsou pro firmu polehčující okolnosti.

Lidovky.cz: Nebyl zákon o trestní odpovědnosti právnických osob spíše zamýšlen pro případy, kdy není jasné, kdo se trestné činnosti dopustil?
To není důvodem jeho přijetí, tím byly požadavky Evropské unie, protože jsme byli mezi posledními, kdo ho neměli. Tlačí na něj z důvodu praní špinavých peněz a korupce u veřejných zakázek. Pachatelé si mají uvědomit, že pokud něco udělají jako fyzické osoby, bude to mít dopad až na jejich firmu.

Lidovky.cz: Tušil jste, že do obvinění spadne i Metrostav?
Bylo mi naprosto jasné, že pokud se prokáží podezření, která tam byla, tak není zbytí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat