Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová ochranná opatření proti koronaviru pražské letiště konzultuje s hygieniky. Pracovníci jsou v kontaktu s Italy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha  Letiště Václava Havla v reakci na epidemii koronaviru zavedlo ochranná opatření již na konci ledna. „Zaměstnanci jsou důkladně proškoleni a v prostorách letiště pokračuje informační kampaň,“ sdělil tiskový mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly a hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové se bude kvůli množícím se případům nákazy v Evropě o zavedení dalších možných opatření jednat v pondělí.

„Stále probíhá cílený screening, všichni zaměstnanci jsou proškoleni a instruování k tomu, aby cestujícím věnovali zvýšenou pozornost,“  konstatoval Pacvoň.

„V případě, že by zaznamenali někoho s příznaky respiračního onemocnění, mají okamžitě upozornit bezpečnost letiště a samotného cestujícího, aby vyhledal lékařskou pomoc a necestoval do centra Prahy,“ řekl mluvčí letiště. 

Kromě proškolených zaměstnanců pokračuje velká informační kampaň. Cedule a letáky s instrukcemi, jak se zachovat v případě, že na sobě cestující pozorují příznaky respiračního onemocnění. 24 hodin denně je navíc k dispozici lékařská služba. „Tato opatření se vztahují na celé letiště a všechny cestující. Platí na Terminálu 1 a Terminálu 2, odkud cestují i lidé z Itálie,“ zmínil.

Nová opatření v reakci na doporučení hygieniků

Přísnější ochranu na letišti v neděli neplánovali. Veškeré postupy jsou vykonávany po konzultaci s odborníky.

„Pokud by vzešlo nějaké doporučení, tak potom bychom provedli veškerou součinnost k tomu, aby byla zavedena. Samozřejmě jsme v pravidelném a úzkém kontaktu a veškeré události s nimi konzultujeme,“ dodal Pacvoň.

To pro Lidovky.cz potvrdila i hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. „Sledujeme také informace, které nám předají italští kolegové. Očekáváme s nimi v pondělí telekonferenci. Měli by nám říci, jaká je tam objektivní situace,“ řekla.  

Za zneklidňující považuje situaci v Itálii náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Budeme jednat, jakým způsobem se postavit k těmto novým informacím. Alarmující nárůst nakažených během posledních pěti dnů je jakýmsi mementem k tomu, abychom podnikli nějaká opatření,“ uvedl Prymula v neděli v pořadu Studio ČT24. 

Šíření nákazy i v naprosto rozvinuté zemi

„Situace v Itálii je pro nás mnohem závažnější, protože je vidět, že i v naprosto rozvinuté zemi se může choroba šířit nesmírně rychle. Poslední nárůst 55 osob nově nakažených za den je alarmující,“ připomněl.

„Znamená to, že jediná cesta, kterou Italové zvolili je velmi přísná izolace, zákaz různých veřejných utkání a happeningů. Je to cesta, jak omezit kontakt lidí. Izolovali oblast s počtem 55 tisíc osob.“

, ,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!