Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Restaurace pod palbou dalších omezení. Zavírat musí ve 20 hodin, u stolu smí být maximálně čtyři osoby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Praha Od pátku 9. října budou muset po dobu dvou týdnů restaurace zavírat už ve 20:00. U stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé. Po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Vláda se také dohodla, že v obchodních centrech budou muset podniky, kde se jí, vypnout wi-fi. Sedět tam budou moct lidé jen po dvou. Omezení pro obchodní centra má začít platit v pondělí. Jeho cílem je podle ministra omezit kontakty mezi mladými lidi, kteří se v těchto místech ve volném čase shromažďují.

Prymula uvedl, že omezení služeb v jídelních službách v obchodních centrech navazuje na opatření přijatá ve školství, kde bude ve větší míře využívána distanční výuka. Podle něj je třeba zamezit těsným kontaktům dětí a mládeže, protože jsou častým zdrojem nákazy koronavirem.

Od tohoto pondělí platí, že u jednoho stolu může v restauracích sedět nejvýš šest lidí. Provoz barů a restaurací omezilo mimořádné opatření už dříve. Nejprve bylo nařízeno uzavření od půlnoci do 06:00. Koncem září se opatření ministerstva zdravotnictví zpřísnilo a bary a restaurace musí nyní zavírat už ve 22:00. Do svých prostor navíc mohou vpustit jen tolik lidí, kolik mají míst k sezení.

Restaurace byly uzavřeny už na jaře, nejprve mohly prodávat jen z okénka, poté se postupně otevřely zahrádky a 25. května mohli znovu hosté i do jejich vnitřních prostor.

Restaurace pařily k prvním uzavřeným

  • Restaurace a další podobné provozy patřily mezi první podniky, které vláda od 14. března kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřela. Nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz, podniky na to reagovaly otevíráním provizorních okének, snažily se také posílit rozvoz, přesto se ale potýkaly s výrazným poklesem tržeb. Některé restaurace také začaly vařit obědy například pro lékaře či záchranáře.
  • Téměř úplné uzavření podniků stravovacích služeb pro zákazníky trvalo až do 11. května, kdy byl v rámci první větší vlny uvolňování opatření povolen provoz zahrádek. Podmínkou ovšem bylo dodržovat určitá hygienická opatření, zákazníci u různých stolů museli sedět alespoň 1,5 metru od sebe. Zakázán byl ovšem provoz mezi jedenáctou hodnou večer a šestou ráno. První dny částečně obnoveného provozu přitom negativně ovlivnilo špatné počasí.
  • Od 25. května se otevřely i vnitřní prostory restaurací, opět za přísnějších hygienických opatření. Restaurace, hospody, bary, noční kluby a diskotéky ale musely mít i nadále zavřeno mezi 23:00 a 06:00. Teprve od 8. června mohly být po 23:00 v provozu venkovní prostory restaurací, hospod a kaváren, i nadále platilo pravidlo, že stoly mají být uspořádány tak, aby sedící zákazníci od sebe nebyli na kratší vzdálenost než 1,5 metru, vyjma hostů u jednoho stolu.
  • Téměř k normálu se provoz restaurací vrátil na většině území ČR od 1. července, kdy mohly být otevřené i od 23:00 do 06:00. S tím, jak se zhoršovala epidemiologická situace, začala ovšem - zpočátku v některých regionech - opět platit časová omezení provozu, například od 17. července musely mít přes noc zavřeno bary a restaurace v Moravskoslezském kraji. Od 9. září pak přišlo zpřísnění v Praze, kde musely restaurační provozy zavřít mezi půlnocí a šestou ráno.
  • Stejný noční zákaz provozu se od 14. září rozšířil také na Středočeský kraj a Uherskohradišťsko. Od 18. září pak začalo platit celostátní nařízení, podle kterého nesmějí restaurace, bary či kluby dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Ministerstvo zdravotnictví také od stejného dne zpřesnilo nařízení pro povinné nošení roušek v těchto místech. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci, povinné jsou i u baru, pokud se nesedí.
  • Od pátku 18. září také začalo platit celostátní omezení otevírací doby podniků stravovacích služeb, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou ráno. Zákaz se nevztahuje na prodej výdejovým okénkem mimo provozovnu nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. Od čtvrtka 24. září se pak noční zákaz rozšíří o další dvě hodiny, restaurace a další podobné podniky budou muset zavírat už ve 22:00.
  • Od tohoto pondělí platí, že u jednoho stolu může v restauracích sedět nejvýš šest lidí.
  • Vláda dnes rozhodla, že od pátku 9. října budou muset po dobu dvou týdnů restaurace zavírat už ve 20:00. U stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva. Vláda se také dohodla, že v obchodních centrech budou muset podniky, kde se jí, vypnout wi-fi. Toto opatření má začít platit v pondělí.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!