Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nová planetární rekordmanka

Česko

Nejlehčí známá planeta mimo solární systém nemá ani dvojnásobek hmoty Země

LONDÝN Evropští astronomové ohlásili objev nejlehčí planety mimo sluneční soustavu. Tato exoplaneta se nachází v souhvězdí Vah a má zhruba dvojnásobek hmotnosti Země. Život na ní ale pravděpodobně není možný, neboť krouží příliš blízko své mateřské hvězdy Gliese 581.

Objev nového vesmírného tělesa vědci podle BBC oznámili na konferenci na univerzitě v britském Hertfordshiru, která se konala v rámci evropského týdne astronomie. Planetu s označením Gliese 581e odhalil mezinárodní tým astronomů pomocí obřího teleskopu na observatoři La Silla v Chile.

Podle Xaviera Bonfilse z observatoře v Grenoblu, který se na objevu podílel, je planeta velmi pravděpodobně kamenná. Svou mateřskou hvězdu oběhne za 3,15 dne. Je tudíž příliš horká na to, aby se na ní vyskytovala voda v tekutém skupenství, které by umožňovalo existenci života.

Astronomové v okolí červeného trpaslíka Gliese 581 v minulosti objevili již tři jiné planety. Ta dosud nejmenší, označovaná písmenem c, má pětinásobnou hmotnost Země. Největší naděje na existenci podmínek umožňujících život odborníci kladou do „déčka“. Toto těleso je sedmkrát hmotnější než modrá planeta a svou hvězdou obkrouží za každých 66,8 dne.

„Gliese 581d je pravděpodobně příliš masivní, aby byla tvořena jen kamenným materiálem. Můžeme ale spekulovat, že je to ledová planeta, která se posunula blíže ke hvězdě,“ vysvětluje další člen astronomického týmu Stephan Udry ze ženevské observatoře. Proto by mohla být pokryta rozsáhlými a hlubokými oceány.

Čas velkých objevů Od roku 1995 bylo objeveno přes 300 exoplanet, ale většinou to byly takzvaní plynní obři o velikosti Jupiteru. Astronomové však věří, že nalezení takové planety, která bude mít parametry Země, a navíc se bude nacházet v ideální vzdálenosti od své mateřské hvězdy, nemusí trvat dlouho.

„Jsem absolutně přesvědčen, že do roka nebo dvou narazíme na planetu o hmotnosti Země,“ uvedl Michael Mayor, který spolu s kolegy připravuje podrobnosti o objevu ve studii, již zveřejní časopis Astronomy & Astrophysics.

Po exoplanetách podobných Zemi nepátrají jen specialisté na Zemi, ale i vesmírné družice COROT a Kepler. COROT je projektem Evropské vesmírné agentury (ESA) a do kosmu byl vynesen v roce 2006. Před dvěma roky sonda ohlásila svůj první objev. Nalezený plynný obr ale s velkou pravděpodobností není vhodný pro život.

Americký kosmický teleskop Kepler je ve vesmíru od letošního března. „Druhou Zemi“ hledá v souhvězdí Labutě a Lyry. Vědci věří, že během své více než tříleté mise objeví asi 50 planet s přibližně shodným průměrem, jaký má Země, a přes 800 planet, jejichž velikost bude dosahovat zhruba dvojnásobku průměru modré planety.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...