Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Skopeček do vedení sněmovny za ODS? Lidovci zřejmě navrhnou Bartoška

Jan Skopeček foto: SPOLU

Kandidátem ODS na místopředsedu Sněmovny by mohl být stranický ekonomický odborník Jan Skopeček. KDU-ČSL do této pozice nominuje s největší pravděpodobností svého místopředsedu Jana Bartoška. Konečné rozhodnutí obou stran by mělo být známo příští týden. Budoucí předsedkyní Sněmovny by měla být šéfka TOP 09 Pekarová Adamová.
  14:42

Jedenačtyřicetiletý Skopeček je poslancem od poloviny března 2017, kdy v dolní komoře nahradil Adolfa Beznosku. V minulém volebním období působil jako místopředseda rozpočtového výboru a také frakce občanských demokratů. Místopředsedou poslanců ODS se stal i pro nynější volební období. 

Skopečkovou nominací by se měl sněmovní stranický klub zabývat podle ve středu. O Skopečkovi se mluvilo jako o možném kandidátovi na ministra financí. Pravděpodobnější se nyní jeví, že toto místo obsadí v novém kabinetu první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Bartošek už byl místopředsedou dolní komory v předminulém volebním období, v minulém vedl lidovecký poslanecký klub. Po nynějších volbách se o něm spekulovalo jako o možném ministru obrany. Tuto funkci by ale nakonec mohla v dojednávaném kabinetu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů obsadit Jana Černochová z ODS. 

Bartoškovu nominaci do sněmovního předsednictva projedná lidovecká frakce podle Výborného ve čtvrtek na výjezdním zasedání ve sněmovním zařízení v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Musí ji také schválit stranický celostátní výbor.

Ministerstvo práce nám ani nenabídli, prozradila Pirátka Richterová

Sněmovna by měla mít v nynějším volebním období sedmičlenné předsednictvo, v minulém bylo šestičlenné. V čele dolní komory by měla stanout předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Do místopředsednických funkcí jsou definitivně známy nominace dvou stran. Hnutí STAN navrhlo svou místopředsedkyni Věru Kovářovou, Piráti rovněž stranickou místopředsedkyni Olgu Richterovou.

Dvě místopředsednické pozice obsadí hnutí ANO, které odchází do opozice. Nominace by mohlo oznámit ve středu. Vedle bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka se podle informací z frakce ANO uchází o nominaci například bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Koaliční smlouvu chce mít Fiala příští týden. Kdo může být v jeho nové vládě

Proti plánu koalic SPOLU a PirSTAN, že ve vedení Sněmovny nemá být zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie, které má po volbách dvacet poslanců, se ohradil šéf SPD Tomio Okamura. „Chtějí hodit našich více než půl milionu hlasů do kanálu,“ řekl iDNES.cz Okamura. Hnutí Svoboda a přímá demokracie volilo 513 910 občanů, což znamenalo 9,56 procenta odevzdaných hlasů.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat