Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nová pravidla pro řidiče: trocha alkoholu teď projde

Česko

  7:00
PRAHA - Řidiči, kterým policie naměří do 0,3 promile alkoholu, nedostanou ode dneška žádné trestné body. Novinka však v praxi řidičům moc nepomůže a neuleví ani úřadům.
Alkohol před jízdou (ilustrační foto)

Alkohol před jízdou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na první pohled to vypadá jako přelomová novinka: od prvního srpna zákonodárci řidičům odpustí tři trestné body za řízení v mírné opilosti. Body se nově nebudou týkat těch, kteří nadýchají do 0,3 promile.

Samotní řidiči ale na tom moc nevydělají. Sice nedostanou body, ale stále jim hrozí až dvacetitisícová pokuta a zákaz řízení na šest měsíců až rok. Ve výsledku tedy utrpí podobně, jako kdyby body dostali - zkrátka nebudou moci na silnice. Jediným pozitivem pro provinilce je snížení dolní hranice pokuty z deseti na dva a půl tisíce korun.

ZMĚNY V BODOVÉM SYSTÉMU

Z nynějších 44 bodovaných
přestupků zbude 27.
Zákonodárci zrušili všechny
jednobodové sankce
(například
za nesvícení, jízdu ve vyhrazeném pruhu).

Zpřísnění trestů za závažnější činy:
* ohrožení jiného vozu při
předjíždění ze 3 bodů na 5
* ohrožení chodce na přechodu
ze 4 na 5
* neoprávněné vjetí na
železniční přejezd - z 6 na 7
* alkohol nad 0,3 promile
z 6 na 7
* nepřipoutání dítěte v autosedačce z 2 na 4
* nepoužití bezpečnostních
pásů z 2 na 3
* Klesá naopak trest za používání mobilního telefonu za jízdy
ze 3 na 2

Neuleví se ani přetíženým přestupkovým úřadům, které měly mít po schválení novinky méně práce. Jen ony totiž musí rozhodnout o tom, jak vysokou pokutu řidič dostane a na kolik měsíců přijde o doklady. Agenda se jim tedy nijak nezúží. Jediným "vítězem" novely je naprosto nečekaná skupina - cyklisté. Těm totiž policisté za řízení v opilosti nemohou sebrat řidičské oprávnění ani jim udělovat body. Týká se jich tak jedině snížení dolní hranice pokuty. Za řízení kola pod vlivem alkoholu budou platit méně.

Do 0,24 promile může jít o odchylku

Liché jsou i debaty o tom, že novinka zavádí jakousi alkoholovou toleranci. Ta už totiž v Česku platí skoro rok.
Od loňského srpna policisté prakticky neřeší případy, kdy řidiči nadýchají do 0,24 promile. Řídí se rok starým stanoviskem ministerstva zdravotnictví, které určilo, že až do hodnoty 0,2 promile nelze jednoznačně prokázat, že je řidič alkoholem ovlivněný. Zbylé čtyři setiny jsou oficiální odchylkou nejpoužívanějšího policejního alkotesteru Dräger.

"Pokud tedy při kontrole nezjistíme, že řidič pil alkohol těsně před jízdou, on se sám nedozná nebo žádným jiným způsobem nejeví známky ovlivnění, případy odkládáme," říká šéf dopravní policie Leoš Tržil. Ve výsledku tedy řidič vyvázne z policejní kontroly bez jakéhokoli postihu.

VÍCE O CHYSTANÝCH ZMĚNÁCH

Řidiči, pozor. Strážníci smí trestat bez varování

Policie o stanovení prokazatelné hranice alkoholu v těle usilovala už dlouho. V minulosti se jí totiž stávalo, že i když případy s malým množstvím alkoholu zdokumentovala, přestupkové úřady je stejně odložily.

Anketa

Je správné nedávat body za 0,3 promile alkoholu?

Ano, za tak malé množství stačí pokuta. 276
Ne, mělo by se trestat i malé množství alkoholu. 89
Nevím, je mi to jedno. 10

Právě kvůli tomu, že množství alkoholu v těle řidiče ještě nedokazovalo vliv na řízení. Policisté tak často dělali zbytečnou práci a úřadováním se jen zdržovali.

Za více alkoholu až 7 bodů

Zatímco k malým alkoholovým přečinům se snaží být silniční novela mírná, případy většího opilství za volantem nekompromisně trestá.

Kdykoli řidič nadýchá nad 0,3 promile, dostane trestných bodů hned sedm, k tomu padesátitisícovou pokutu a až dvouletý zákaz řízení. Drsné tresty by měly ovlivnit současnou neutěšenou situaci s opilci za volantem. Podle nejnovějších statistik počet alkoholových nehod stále narůstá, stejně tak i počet lidí při nich zraněných.

SENÁTORSKÁ NOVELA SILNIČNÍHO ZÁKONA

V pondělí začíná platit takzvaná senátorská novela silničního zákona, která je největší změnou pravidel od zavedení bodového systému v roce 2006. Co zavádí?

Zimní pneumatiky budou povinné Česko ruší značku Zimní výbava. Nově bude platit tzv. německý model. Zimní pneumatiky budou povinné od začátku listopadu do konce března. Povinnost přezout auto bude nicméně pro řidiče platit jen tehdy, když bude silnice pokrytá souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazy.

Značka Zimní výbava řidičům přikazuje jízdu se zimními pneumatikami.

Alkohol do 0,3 promile bez bodů

Za nadýchání hodnoty do 0,3 promile už řidiči nebudou dostávat tři trestné body. Nulová tolerance tím ale prolomena nebude. Stále platí pokuta a zákaz řízení od šesti měsíců do roku.

Invalidé budou mít nový jednotný průkaz

Novela zavádí mezinárodní označení pro invalidy podle druhu postižení a zpřísňuje podmínky pro vydávání parkovacích průkazů pro postižené osoby. Pro české invalidy to znamená, že už jim nebudou hrozit pokuty, když zaparkují na vyhrazených místech v cizině. Zahraniční policisté totiž dosavadní české označení neuznávají.

Další změny

Novela také bojuje proti tajným závodům sportovních aut na dálnicích. Pokud takové auto poruší pravidla, policisté ho mohou až na 48 hodin zadržet. Vybodovaní řidiči budou muset nově podstoupit psychologické vyšetření. Dosud na něj chodili jen řidiči - profesionálové. Policisté budou moci řidičům "opotřebovaných" aut nařídit povinnou návštěvu stanice technické kontroly. Ta nesmí být dále než osm kilometrů od místa kontroly.

Strážníci dostanou volnost při měření rychlosti

Ze silnic zmizí cedule Měření rychlosti, kterými dosud museli městští strážníci ohraničovat oblast, kde kontrolují rychlost projíždějících aut. Nově budou měřit bez varování.

Autor: