Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová přednost Čechů: nejsilnější jsou v oslabení

Česko

MANNHEIM Kdybyste hledali jejich hlavní sílu, spoléhejte na týmovou bojovnost či sebedůvěru brankáře Tomáše Vokouna. Čeští hokejisté však mají na letošním mistrovství světa ještě jednu velkou zbraň.

Ačkoliv to zní poněkud bizarně, je jí především hra v oslabení.

Nejen že v ní neinkasují, nejen že jsou v této činnosti druhým nejúspěšnějším výběrem turnaje... Ale hlavně z ní naopak sami těží.

Přitom právě přesilové hry mají trestat vyloučený tým, obvykle rozhodují důležité zápasy. Jenže soupeři v Německu jako by si s českým čtvercem nevěděli rady.

„Dostáváme se do rovnovážné situace dva na dva, nebo dokonce dva na jednoho,“ vysvětluje hokejový expert Pavel Richter. „Nejdůležitější je, že hráči najdou sílu ještě vyrážet dopředu.“ Střílí góly, ale umí i číst hru Ano, je to jeden z důvodů. Češi už několikrát v oslabení vyrazili do úniku – jednou samostatného, jindy v přečíslení. Ale pokaždé to zavánělo gólem.

Třikrát se takhle povedl už kapitánovi Tomáši Rolinkovi a proti Kanadě střelecký účet rozšířil i Lukáš Kašpar. A to ještě předtím nadějnou šanci nevyužil.

Za celý turnaj padlo v oslabení jen sedm branek. Z toho ve čtyřech má prsty zrovna Česko.

Naprostá rarita.

A také náhoda? „Já nevím, čím to je. Vyplyne to ze situace,“ pousmál se jen útočník Rolinek, mistr ve zrychlení.

Právě na zrychlení bývá položený základ k tomu, aby se něco takového povedlo. Přitom hráči v téhle fázi musí obvykle vydržet 40 až 50 vteřin na ledě, což je pořádně vysílí. „Jenže nám se to stávalo vždycky na začátku oslabení, kdy kluci měli ještě sílu,“ připomíná Richter.

Jestli si myslíte, že jsou na to speciální typy hráčů, tak na tuhle teorii zapomeňte. „Něco takového se naučit nedá,“ ujišťuje Richter.

I trenér Vladimír Růžička tvrdí: „Hlavně musíte mít dobrého gólmana, který v klíčových chvílích podrží. Hráči v poli dobře bruslí, ale za úkol mají především to ubránit.“ To se jim nezvykle dobře daří. Vždyť jako jediná překonala národní tým v oslabení poprvé v úterý až Kanada, a to ještě z téměř náhodné akce. Jen Švýcaři jsou v této kolonce lepší, dosud mají stoprocentní bilanci.

„Ale jinak hrajeme velice aktivně, spousta hráčů je schopna narušit souhru protivníka,“ chválí i Josef Augusta, bývalý reprezentační kouč. „Skvěle čtou hru a pak rychle přistupují k situacím.“

Kéž by to v dnešním čtvrtfinále nezapomněli ani proti Finům.

***

ZE STATISTIK MS

Góly v oslabení

* Kdo nastřílel na MS nejvíc gólů

v oslabení?

1. ČESKO 4

2. Rusko 2

3. Švýcarsko a USA 1

* Kdo inkasoval na MS nejvíc

gólů v oslabení?

1. Lotyšsko 2

2. Kanada, Dánsko, Finsko,

Itálie, Norsko,

Slovensko, Švédsko 1

O autorovi| VÍTĚZSLAV ČERMÁK, (od zpravodaje LN v Německu)

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Pronájem ordinace 49m2 - Poliklinika Třeboň
Pronájem ordinace 49m2 - Poliklinika Třeboň

Klofáčova, Třeboň - Třeboň II, okres Jindřichův Hradec
11 800 Kč/měsíc