3. prosince 2014 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová rána pro Dbalého. Státní zástupce se chystá prodat jeho tři auta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal... | foto: MAFRA - Robert RambousekLidové noviny

PRAHA Ještě ani nebyl obžalován, i tak ale Vladimír Dbalý stíhaný kvůli úplatkům brzy přijde o svá tři auta. Kriminalisté je obstavili v létě krátce po tom, co bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce zadrželi. Státní zástupce Zdeněk Matula chce nyní vozidla prodat, jelikož ztrácejí hodnotu. Dbalý s tím ale nesouhlasí a proti usnesení podal stížnost.

Na parkovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových již půl roku stojí tři vozy Dbalého rodiny: Audi Q7 za 1,1 milionu korun, Toyota Rav 4 za 401 tisíc a Škoda Citigo za 197 tisíc korun. Podle soudního znalce mají tak obstavená vozidla celkovou hodnotu bezmála 1,7 milionu korun. Rychle ji však ztrácejí, a proto se jich chce Matula co nejrychleji zbavit, i když lékař dosud nebyl odsouzen k propadnutí majetku. Žalobce přitom odmítá, že by Dbalého poškozoval.

ČTĚTE TAKÉ:

„Hlavní snahou je, aby si majetek udržel hodnotu v momentu zajištění. Jsou věci, které ji ztrácejí rychleji a u nich je potom záhodno, aby nebyl bit ani stát v případě propadnutí věci, ale ani obviněný v případě, že po dvou letech trestního řízení bude věc vrácena. Prodejem lze hodnotu zachovat, nejedná se tedy o žádný trest,“ řekl státní zástupce serveru Lidovky.cz.

Dbalý - diář

Žalobci v minulosti kvůli nakládání s obstaveným majetkem čelili kritice. Jeden příklad za všechny. Fotbalovému bafuňáři Františku Chvalovskému nepravomocně odsouzenému za miliardové podvody vedle peněz a cenných papírů 13 let zadržovali luxusní vozy audi, mercedes a toyota. Když je loni kvůli amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause získal zpět, s trochou nadsázky lze konstatovat, že se mu vraceli veteráni. (ČTĚTE VÍCE)

V případě Dbalého vozidel znalec spočítal, že jejich hodnota spadne o pět procent ročně. „Za dva roky, což je předpokládaná doba trestního řízení, lze jejich hodnotu očekávat následovně: Toyota 325 tisíc, Audi 892 tisíc a Škoda Citigo 132 tisíc,“ stojí v usnesení o prodeji, s nímž se server Lidovky.cz seznámil. Podle znalce by tak auta během dvou let z původní hodnoty ztratila 350 tisíc korun.

Peníze z plánovaného prodeje vozů skončí na účtu Vrchního státního zastupitelství, kde zůstanou až do verdiktu ve Dbalého kauzách. „Spíš ztrácí hodnotu auto než finanční prostředky na účtu,“ obhajuje krok Matula. Stejně podle něj zastupitelství postupuje v případě obstavených mobilních telefonů a další elektroniky, která rychle ztrácí na ceně.

Dbalý s manželkou Stanislavou souhlas k prodeji neudělili, ale v případě, že u zabavené věci dochází ke ztrátě hodnoty, není ze zákona nutný. Lékaře kriminalisté stíhají kvůli digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Podle detektivů měl zmanipulovanými tendry způsobit státní Nemocnici Na Homolce škody v řádech desítek milionů korun.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Vazebně stíhanému exšéfovi Homolky se však nápad prodat jeho vozidla ani trochu nelíbí a proti Matulově usnesení podal stížnost. Zajištění majetku totiž považuje za nezákonné, protože podle svého tvrzení nic neprovedl.

„Vozy nepatří pouze mému klientovi, ale jedná se o majetek ve společném jmění manželů. Výše specifikovaná vozidla v současné době užívá a řádně spravuje manželka, která se také stará o rodinu a děti. Automobil ke svému způsobu života potřebuje,“ argumentuje Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová. Právě potřeby Dbalého rodiny Matula podle ní opomíjí.

Vadí jí také argument státního zástupce, že majetek bude obstaven dlouhou dobu. „Neodůvodnil, z jakých skutečností při učinění tohoto závěru vycházel,“ diví se advokátka.

Jak naznačila Oboňová, chystaný prodej aut není rána jen pro Dbalého, ale také pro jeho manželku Stanislavu.V říjnu si od soudu odnesla podmínku kvůli výběru 700 tisíc z obstaveného účtu, dalšího obvinění se bála kvůli ukrývání manželova kufru u známých, v němž později policisté objevili 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 tisíc dolarů nebo tři a půl kilogramu zlata. Teď navíc může zapomenout i na navrácení rodinných vozů. 

  • 16Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz