PRAHA Kardiologové Nemocnice Podlesí jako první v Česku představili unikátní léčbu nedomykavosti srdeční chlopně. Šestašedesátiletý muž se nyní zotavuje po zákroku, ze kterého mu zůstane pětimilimetrová jizva. Za čtyři dny by měl být propuštěn z nemocnice a prakticky hned se mu uleví.
„Zavedeme vpichem katétr přes tříselnou žílu do srdce do blízkosti nemocné chlopně. Poté zachytíme a přitáhneme k sobě okraje obou jejích cípů zařízením, které připomíná kolíček na prádlo. Dojde tak ke zmenšení, případně k úplnému odstranění nedomykavosti chlopně,“ vysvětluje princip zákroku tamní primář Kardiologického oddělení Marian Branny.
Běžně se tato nemoc řeší léky, které ale nedokážou zabránit zhoršování, nebo klasickou operací. Ta je však riziková a vhodná jen pro 20 procent nemocných. Rekonvalescence navíc trvá tři měsíce.
Nedomykavost srdeční chlopně se projevuje například únavou při sebemenší námaze, dušností. Nakonec vede i k úmrtí. Cípy chlopně při ní nedoléhají a krev začne proudit špatným směrem. Ročně je v České republice diagnostikováno zhruba 8 tisíc nemocných. Nový způsob léčby je vhodný pro vážné případy, zpravidla pro pacienty mladší sedmdesáti let. Ročně by byl zákrok vhodný zhruba pro 200 nemocných.
Cena zákroku se pohybuje ve stovkách tisíc korun. Kardiocentrum má zatím dohodu s jednou zdravotní pojišťovnou. S dalšími jedná. Letos by lékaři chtěli operovat asi 12 lidí. Další zákrok plánují za dva až tři týdny. Na celém světě tuto metodu zatím podstoupilo na 1300 nemocných. V Evropě je nejčastější v Německu a v Nizozemsku.
O zákrok projevila zájem i další specializovaná kardiocentra.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy