Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nová šance pro chudé: Uč se, more

Česko

PRAHA Společnost Člověk v tísni spouští projekt Learn, more (Uč se, more). Ten je založen na poskytování retrostipendií a doučování dětí chudých rodin, povětšinou romských. „Děti dostanou stipendia až poté, co úspěšně dokončí první ročník střední školy. Retro princip výplaty posílí motivaci rodin k vzdělávání dětí,“ uvedla ve čtvrtek koordinátorka projektu Kateřina Hůlová. Dvouletý pilotní projekt přijde na sedm milionů korun, které poskytla nadace italské finanční skupiny UniCredit Bank.

Za hodinu doučování rodiny zaplatí 40 korun. „Zpoplatnění má ukázat hodnotu vzdělání. Zpětně pak rodina žáka dostane tisícovku měsíčně, tedy až 12 tisíc ročně. Na rozdíl od existující státní podpory sociálně znevýhodněných romských středoškoláků přinášejí retrostipendia větší kontrolu založenou na přímé práci s rodinou,“ zdůrazňuje Hůlová.

Pod jejím vedením začíná v Praze 95 dobrovolníků doučovat děti v 80 rodinách.

Doučování a retrostipendia mají pomoci zajistit domácí školní přípravu dětí, na kterou česká škola klade tak velký důraz. „Děti tak nemusí dopadnout jako jejich rodiče se základním vzděláním a neopakovat jejich trajektorii: nárazové brigády, pak úřad práce,“ vysvětluje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Státní program podpory romských sociálně znevýhodněných žáků dostává projektem Uč se, more konkurenci, která se nedrží čistě romského vymezení. „Chtěli jsme náš program rozšířit na všechny sociálně znevýhodněné žáky, kterých je podle našich zjištění na 23 tisíc. Z finančních důvodů to ale nešlo, takže poskytujeme finanční podporu každé pololetí asi tisícovce žáků, kteří se do našeho romského programu přihlásí a jejichž rodiny pobírají sociální příplatek. Jak to bude s prokazováním znevýhodnění teď, když je od ledna příplatek zrušen, to nevím,“ podotýká Milada Kropáčková, koordinující na ministerstvu školství program s ročním rozpočtem 10 milionů korun.

Stát proplácí výdaje na pomůcky, dopravu, stravování či školné, a škola tak na žáka obdrží v průměru 14 tisíc ročně.

„A je to vlastně taky retro, protože žáci o podporu zažádají na začátku pololetí a prakticky ji dostanou až na jeho konci. Jsem zvědavá, do jaké míry se nám programy budou dublovat,“ dodává Kropáčková.

Hůlová z Člověka v tísni se toho neobává, „Chudým rodinám to jenom pomůže,“ říká.

***

Stipendia dostanou až po prvním ročníku střední školy

Autor: