Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová scéna možná shodí plášť ze skla

Česko

Nová scéna Národního divadla by měla co nejrychleji dostat novou fasádu. Typické „skleněné obrazovky“, z nichž je složena, totiž pohlcují zvuk z ulice jen minimálně. V létě je navíc z divadla obří výheň.

PRAHA Hlavní město v budoucnu možná přijde o jednu z nejkontroverznějších fasád v republice. Řeč je o budově Nové scény Národního divadla, známé také jako Laterna magika. Její fasáda, kterou tvoří na pět tisíc skleněných tvárnic ve tvaru televizní obrazovky, totiž špatně plní svoji základní funkci. Málo izoluje od hluku – ruch z Národní třídy dokonce ruší představení.

Budova Nové scény na Národní třídě přitom už od svého vzniku rozdělovala odbornou i laickou veřejnost. Umisťuje se na předních příčkách anket o nejošklivější stavbu v Praze. Jindy však vede anketu zcela opačnou – o nejzajímavější budovu. Jisté je, že Nová scéna má teď kvůli své kuriózní fasádě velké potíže.

„Většina představení ten rámus zvenčí zvládne, ale co vím, tak je to problém u opery. Ta se kvůli těmto technickým potížím na Nové scéně ani nemůže hrát,“ řekla LN Ivana Vejražková z firmy, která bude s Národním divadlem na nové tváři divadla spolupracovat.

Nová scéna se po 17 letech vrací pod správu Národního divadla (ND). U této příležitosti vedení ND vyhlásí veřejnou ideovou soutěž na podobu pláště. Podle informací LN se to vedení divadla v čele s jeho ředitele Ondřejem Černým chystá veřejně oznámit tento čtvrtek. Vítězný návrh Národní divadlo může realizovat, ale také nemusí. „Divadlo chce spíše rozpoutat diskusi o tom, co bude dál s Novou scénou. Možná bude nakonec vypadat úplně jinak, každopádně současný stav je neudržitelný,“ popsala LN Vejražková.

Skleněná fasáda také způsobuje, že za slunečných dnů je v polovině budovy k padnutí. Slunce se opírá do průčelí a hned za přední stěnou je sál s jevištěm, šatny herců i divadelní fundus.

Budova Nové scény vyrostla v osmdesátých letech na základě návrhu architekta Karla Pragera. Ten je autorem i další kontroverzní stavby – budovy bývalého federálního shromáždění na Václavském náměstí. Fasáda Nové scény je poskládaná z jednotlivých skleněných tvárnic, které ručně vyrobili v sázavské sklárně Kavalier. Měly připomínat krystaly, ale také budovu odhlučnit.

Stejná sklárna „má na svědomí“ i skleněnou tvář stanice pražského metra Karlovo náměstí. Tvář mladší sestry Národního divadla tak tvoří kolem dvou set tun skla.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!