Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová scéna možná shodí plášť ze skla

Česko

Nová scéna Národního divadla by měla co nejrychleji dostat novou fasádu. Typické „skleněné obrazovky“, z nichž je složena, totiž pohlcují zvuk z ulice jen minimálně. V létě je navíc z divadla obří výheň.

PRAHA Hlavní město v budoucnu možná přijde o jednu z nejkontroverznějších fasád v republice. Řeč je o budově Nové scény Národního divadla, známé také jako Laterna magika. Její fasáda, kterou tvoří na pět tisíc skleněných tvárnic ve tvaru televizní obrazovky, totiž špatně plní svoji základní funkci. Málo izoluje od hluku – ruch z Národní třídy dokonce ruší představení.

Budova Nové scény na Národní třídě přitom už od svého vzniku rozdělovala odbornou i laickou veřejnost. Umisťuje se na předních příčkách anket o nejošklivější stavbu v Praze. Jindy však vede anketu zcela opačnou – o nejzajímavější budovu. Jisté je, že Nová scéna má teď kvůli své kuriózní fasádě velké potíže.

„Většina představení ten rámus zvenčí zvládne, ale co vím, tak je to problém u opery. Ta se kvůli těmto technickým potížím na Nové scéně ani nemůže hrát,“ řekla LN Ivana Vejražková z firmy, která bude s Národním divadlem na nové tváři divadla spolupracovat.

Nová scéna se po 17 letech vrací pod správu Národního divadla (ND). U této příležitosti vedení ND vyhlásí veřejnou ideovou soutěž na podobu pláště. Podle informací LN se to vedení divadla v čele s jeho ředitele Ondřejem Černým chystá veřejně oznámit tento čtvrtek. Vítězný návrh Národní divadlo může realizovat, ale také nemusí. „Divadlo chce spíše rozpoutat diskusi o tom, co bude dál s Novou scénou. Možná bude nakonec vypadat úplně jinak, každopádně současný stav je neudržitelný,“ popsala LN Vejražková.

Skleněná fasáda také způsobuje, že za slunečných dnů je v polovině budovy k padnutí. Slunce se opírá do průčelí a hned za přední stěnou je sál s jevištěm, šatny herců i divadelní fundus.

Budova Nové scény vyrostla v osmdesátých letech na základě návrhu architekta Karla Pragera. Ten je autorem i další kontroverzní stavby – budovy bývalého federálního shromáždění na Václavském náměstí. Fasáda Nové scény je poskládaná z jednotlivých skleněných tvárnic, které ručně vyrobili v sázavské sklárně Kavalier. Měly připomínat krystaly, ale také budovu odhlučnit.

Stejná sklárna „má na svědomí“ i skleněnou tvář stanice pražského metra Karlovo náměstí. Tvář mladší sestry Národního divadla tak tvoří kolem dvou set tun skla.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...