Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová tramvaj dnes sveze první pasažéry

Česko

PRAHA Budete-li dnes postávat na tramvajovém ostrůvku v pražských Nuslích, Strašnicích či na Smíchově, nelekněte se. Stane se totiž nevídaná věc. Nová pražská nízkopodlažní tramvaj Škoda 15T ForCity tudy jen neprojede, jak je zvykem, ale zastaví, otevře dveře a sveze vás.

Začíná totiž druhá fáze jejího zkušebního provozu, při kterém bude jezdit s pasažéry na pravidelných linkách.

A kde ji Pražané potkají? Na jedinou stoprocentně nízkopodlažní tramvaj v Praze narazíte na lince 7, která jezdí z Radlické přes Smíchov, Nusle do Vršovic a Hostivaře, a na lince 18, která spojuje Pankrác s Nuslemi, Karlovým náměstím, Hradčanskou a Petřinami.

Tramvaj musí z cestujícími odjezdit 15 tisíc zkušebních kilometrů. Kdyby se během této doby vyskytla nějaká závada, bude muset testovací porci kilometrů opakovat. A závady nejsou při zkoušení nové škodovky ničím výjimečným. Kvůli potížím s pantografy se její jízdy s cestujícími několikrát odložily. Původně měla sloužit Pražanům už v létě minulého roku.

Tramvaj, která pojme až 300 pasažérů, by měla do roku 2017 doslova zaplavit pražské koleje. Dopravní podnik plánuje za 20 miliard korun nakoupit až 250 „patnáctek“.

Nové vozy by měly časem nahradit legendární vozy T3, které se začaly vyrábět už na počátku šedesátých let a jsou ikonou hlavního města.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!