Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nová verze koronaviru může účinněji mutovat, některé testy ji nemusí zachytit, varuje viroložka Tachezy

Viroložka Ruth Tachezy. foto:  Petr Topič, MAFRA

Rozhovor
Zda nová varianta koronaviru dokáže obejít již vytvořenou imunitu, ukážou laboratorní testy v následujících dvou týdnech, říká v rozhovoru viroložka Ruth Tachezy. Případy nákazy touto nebezpečnou verzí se zatím prokázaly v JAR a dalších zemích jižní Afriky. Dále Hongkongu, Izraeli a Belgii. Světová zdravotnická organizace (WHO) jí přiřadila řecké písmeno omikron.
  20:00

Lidovky.cz: Co se se současnými poznatky dá říci o jihoafrické variantě koronaviru?
Tato varianta se objevila poprvé v Botswaně, následně je dokumentován výskyt z několika dalších zemí v Africe, mimo Afriku pak v Hongkongu, Izraeli a v Belgii. Mimo Afriku se jedná o importy právě z afrických zemí.

Lidovky.cz: Jaké jsou její základní charakteristiky?
Známe sekvenci této varianty a alarmující je množství mutací ve vazebném proteinu S a dále v dalších genech ovlivňujících například přesnost, s jakou je genom viru reprodukovaný, což znamená, že virus může dále účinněji mutovat.

Lidovky.cz: Znamená to tedy, že je více nebezpečná? Je šance, že by tato varianta uměla obejít současně dostupné očkování?
Řada z mutací v této variantě je přítomna ve variantách viru, které jsou označeny jako VOC nebo VOI, které se rychle šířily či vůči kterým méně chránily protilátky či cytotoxické lymfocyty vytvořené proděláním infekce jinou variantou či očkováním. Zda skutečně bude mít tato varianta tyto neblahé charakteristiky, ukážou laboratorní testy v následujících dvou týdnech. Další informace určitě získáme ze zvýšeného sledování výskytu této varianty v Jihoafrické republice a dalších sousedících států.

Nebezpečná africká mutace je v Evropě. Belgičané ji odhalili u ženy po jejím návratu z Egypta přes Turecko

Lidovky.cz: Budeme schopni ji detekovat?
Víme, že v důsledku změn v genomu nemusí některé diagnostické testy být schopné tuto variantu zachytit. Na druhou stranu tato varianta nemá deleci, která se vyskytuje ve variantě delta, nyní téměř výhradně rozšířené, a tak používaná metoda diskriminační PCR umožňuje rychle mapovat její potenciální výskyt i u nás. Samozřejmě definitivní potvrzení výskytu je možné pouze celogenomovou sekvenací.

Lidovky.cz: Varianta viru se již objevila v Belgii, ministerstvo zdravotnictví zavedlo povinnou izolaci pro lidi přijíždějící z vybraných afrických zemí. Co na to říkáte?
V důsledku výskytu této varianty je velmi důležité, zvláště v situaci, ve které se nachází Česká republika, zabránit či omezit na maximum riziko importu této varianty a jejímu neodhalenému šíření v populaci. Proto jsem velmi mile překvapena okamžitou reakcí ministerstva zdravotnictví na tuto situaci.

Mimo omezení importu je však nanejvýš důležité i podpořit celogenomové sekvenování, které nám pomůže odhalit včas případné šíření viru na našem území.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat