Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Natržený ret, monokl na tváři. Druhá babička hledané Valerie poskytla svědectví

Zmizelá Valerie Kvasničková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelá Valerie Kvasničková. | foto: Policie ČR

PRAHA Ve spletitém příběhu hledané šestileté dívky Valerie Kvasničkové, která byla naposledy s jistotou spatřena v říjnu loňského roku, se nyní objevily první informace. Podle výpovědi její druhé babičky, které nebyla dívenka svěřena do poručnické péče, měla být Valerii posledním osobním setkání ve značně zanedbaném stavu - měla prý natržený ret, na tváři monokl a dle svědectví poskytnutém České televizi zapáchala močí.

Server Lidovky.cz před měsícem informoval o tom, že babička dívenky, a současně její poručnice, zanedbávala zákonné povinnosti při výchově. V době, kdy nikdo neví, kde se dívenka nachází, a jestli je vůbec naživu, totiž vyšlo najevo, že neinformovala soud o její výchově, jak jí ukládal před policejním zadržením zákon. Podle informací serveru Lidovky.cz reagovala vždy až na urgentní výzvu.

Nová výpověď

V případu od srpna hledané šestileté dívky Valerie Kvasničkové, který řeší první oddělení pražské kriminální policie, tedy takzvaná „mordparta“, je stále mnoho nevyjasněných záležitostí. Před pár dny ovšem poprvé promluvila její druhá babička, která o rodině měla poměrně detailní informace, ačkoli dívku i její tři sourozence neměla svěřeny do péče. 

Pořadu ČT Na stopě, který se zaměřuje na kriminalistiku, podala výpověď, v níž vypráví mimo jiné o tom, proč byly děti v roce 2014 svěřeny do péče druhé babičky (ze strany otce Valerie) a v jakém stavu naposledy viděla svou vnoučku, která se narodila do ne příliš funkční rodiny. 

„Obličej měla celý poškrábaný, ret natržený, monokl pod očima. Byla špinavá a zapáchala močí,“ popsala. Zranění jí podle babičky-poručnice, která sedí ve vazbě a zarytě mlčí, způsobila sestřička, když se hádaly o hračky. Valerie ale podle nové výpovědi naznačovala, že to není pravda. Tato vzpomínka se váže k roku 2016. Tam byly ještě všechny čtyři děti pohromadě.

Zmizelá Valerie Kvasničková
Zmizelá Valerie Kvasničková

V roce 2017 a v současném roce babička ze strany matky malé dívenky už vídala jen tři děti. O tom, proč s nimi není i Valerie, se od jejích sourozenců nedozvěděla. „Bavili se se mnou, ale tohle mi neřekli. Buď jim to ona (babička-poručnice, pozn. red.) musela zakazovat, nebo jim vyhrožovala, to nevím, ale ty děti mi prostě neřekly nic,“ vylíčila další vzpomínku. 

Teprve v polovině sprna policie dostala od jednoho z příbuzných informaci o tom, že je Valerie pohřešovaná. „Prvnotně jsme vyslechli její babičku, což byla poručnice dětí včetně Valerie. Tento výslech nás bohužel nikam nedostal. Jmenovaná uvedla, že se Valerie momentálně nachází v Německu, tímto stylem bylo vyšetřování zaměřeno, avšak výsledek byl negativní,“ sdělil v pořadu kriminalista 1. oddělení Jan Andrle. 

Ostatně o tom, že poručnice dívenky plánovala těsně před zadržením cestu do Německa, média už informovala dříve. Novou informací však je, že ještě předtím opustila bydliště na pražském Žižkově. Podle ČT se skrývala na jiné adrese v Praze. 

100 tisíc na nákup auta

Při prohledání bytu ve Viklefově ulici byl navíc nalezen větší objem peněz. Jak se nakonec ukázalo, 100 tisíc korun bylo určeno k zakoupení vozidla, kterým by mohla vozit děti. Peníze dostala od úřadu jako podporu. To ostatně babička-poručnice coby hlavní podezřelá sdělila sama sdělila policii při výslechu. 

Andrle také uvedl, že vyšetřování probíhá ve spolupráci i se slovenskými či maďarskými kolegy. Kriminalisté v Česku pracovali s několik verzemi. „Jedna z vyšetřovacích verzí byla taková, že malá Valerie mohla být zavlečená do zahraničí za účelem jejího prodeje, taktéž nemůžeme vyloučit nějakou neštastnou náhodu, ale poslední vyšetřovací je ta, že se stala obětí násilného trestného činu,“ sdělil kriminalista. 

Desetiměsíční vakuum

Z již dřívějšího policejního vyjádření vyplývá, že kriminalisté sesbírali informace závažného charakteru. „Návrh na vazbu byl ze všech třech důvodů uvedených v §67 trestního řádu. Tedy útěková, kolusní a předstižná,“ uvedl pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Případ navíc dostal na starost elitní útvar policie. Řeší jej 1. oddělení kriminální policie, známé též jako „mordparta“.

Reportérce serveru Lidovky.cz se v září podařilo zkontaktovat příbuznou Valerie. Z jejího vyjádření vyplývá, že sourozenci Valerie byli o sestře zřejmě informováni pouze od babičky, se kterou měli, na rozdíl od matky, údajně hezký vztah.

Z konverzace též vyplynulo, že babička údajně ví, kde se hledaná dívka nachází, ale nechce to nikomu říct. To ostatně potvrdila policie už v tiskové zprávě, kterou vydala v den, kdy policie poprvé zveřejnila informaci, že pátrá po dívce, která byla naposledy spatřena na pražském Žižkově v loňském říjnu.

Co vedlo šedesátiletou ženu k tomu, že dívku zapírala před dětmi i před orgány sociálně-právního dohledu, zatím není jasné. Neví se ani, kde se šestiletá Valerie nachází, nebo zda je vůbec naživu. Policie proto znovu žádá veřejnost o pomoc s pátráním. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč