Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová zbraň pašeráků – katapult

Česko

Překupníci drog se snaží vynalézat stále nové způsoby, jak své zboží doručit z Mexika do USA. Zkoušejí kamiony, ponorky, ale i „vzdušnou dopravu“.

TUCSON Pašeráci drog snažící se dostat zakázaná narkotika přes mexickoarizonskou hranici zřejmě testují novou metodu: katapult. Informovaly o tom hlídky národní gardy, jejichž dálkový kontrolní videosystém zaznamenal několik osob připravujících katapult a vrhajících přes hraniční plot balíčky s marihuanou, napsala včera agentura AP. Hlídky se poté spojily s mexickými úřady, které do daného místa vyslaly policii, jež „vzdušnou přepravu“ drog do Arizony zmařila. Pašeráky se chytit nepodařilo, ale policisté alespoň zabavili zhruba 20 kilogramů marihuany, terénní vůz a katapult.

Spojené státy jsou zřejmě největším trhem pro drogy na světě. Například odebírají zhruba 80 procent kokainu vyrobeného v Kolumbii. Ale do USA dodávají drogy i další země – zejména jihoamerické. A nejde jen o kokain, směřuje tam například marihuana, především mexického původu. Pašeráci používají k přepravě tři trasy – Tichomořím, Karibikem a samozřejmě přes území středoamerických zemí a Mexika. Více než 3000 kilometrů dlouhá společná hranice mezi USA a Mexikem slouží kromě přepravy drog i k ilegální přepravě migrantů. Americké úřady alespoň v některých úsecích budují na hranici zábrany v podobě plotu, které mohou být do jisté míry účinné, ale působí problémy v přírodě, konkrétně migrujícím zvířatům.

Ovšem pašeráci jsou poměrně vynalézaví při hledání způsobů, jak dostat drogy na lukrativní trhy. Tradiční jsou „mezkové“, osoby, které pod příslibem slušného výdělku v případě úspěchu převážejí většinou leteckou cestou narkotikum v menším množství, obvykle maximálně několik kilogramů.

Pro velké množství o váze několika set kilogramů jsou využívány kamiony, v nichž bývá droga ukrytá pod nejrůznějším zbožím, například rybami či kávou, to kvůli pátracím psům. Vyskytly se ale i případy zásilek skrytých v nákladu hraček nebo nábytku. Pro vodní dopravu jsou používány čluny, ale v minulosti policie dokázala odhalit i speciálně postavené ponorky.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...