15. dubna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová zjištění o Šakalovi: známý terorista byl v Praze jako doma. StB se ho bála

Terorista Carlos Šakal, vlastním jménem Ramírez Sánchez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terorista Carlos Šakal, vlastním jménem Ramírez Sánchez | foto: Reuters

Praha Nejobávanější terorista 20. století, Carlos alias Šakal, pobýval v 70. a 80. letech v Československu mnohem častěji, než se doposud vědělo. Podle zjištění slovenské historičky Daniely Richterové, která působí na univerzitě v anglickém Warwicku, byl terorista v Praze v letech 1978–1986 minimálně desetkrát. Svůj objev poskytla exkluzivně LN.

Muž, který byl letos na konci března ve Francii odsouzen k třetímu doživotí, hledal v Praze především bezpečný úkryt před západními tajnými službami a místo, kde by mohl plánovat své akce.

Carlos se snažil v české metropoli navázat spolupráci s tehdejší Státní bezpečností, ta se s ním však odmítala kompromitovat. Tajná policie monitorovala Carlosovy pobyty a snažila se ho zbavit. Jít do přímého střetu s teroristou, který měl na svědomí desítky mrtvých, se však i všemocná Státní bezpečnost bála.

Více v LN

Celý podrobný text historičky Daniely Richterové o nových objevech v souvislosti s Carlosovou činností v Československu najdete v sobotní příloze LN Orientace.

„StB věděla, že Šakal cestuje vždy ozbrojený,“ píše Richterová. „Měla obavy, že by jeho skupina mohla na náznaky nepřízně reagovat agresivně a zaútočit na cíle v Československu nebo na československé zastupitelské úřady v zahraničí,“ uvádí historička.

Agresivitu potvrdil Carlosův syrský pobočník Kamál al-Ísáwí (dodnes na útěku před spravedlností). V roce 1985 StB řekl, že kdyby s ním takto jednali kapitalističtí policisté, tak by je postřílel.

Československým úřadům se nepodařilo zabránit Šakalovi ve vstupu na území státu, protože terorista střídal syrské a jihojemenské diplomatické pasy s falešnou identitou.

Pomohla až smyšlená výhružka, že po Šakalovi v Praze jde francouzská tajná služba. Ta pak skutečně Carlose dopadla v roce 1994 v Súdánu, podle Daniely Richterové za přispění českých zpravodajců.

pezPetr Zídek

Najdete na Lidovky.cz