Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novák mi řekl, že jsem jeho podřízený, tvrdí Vondra

Ministr obrany Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Alexandr Vondra | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Od čtvrtka je ve vzduchu otázka, proč firma ProMoPro za audiovizuální služby během předsednictví EU dostala 766 milionů korun. Vicepremiérem pro Evropu byl tehdy Alexandr Vondra.

LN: Zdůrazňujete, že smlouvu podepisoval vedoucí Úřadu vlády Jan Novák. Expremiér Topolánek ale namítá, že ministři formálně neměli pravomoc smlouvu podepisovat a že Novák ji sice podepsal, ale vy za ni zodpovídáte.
Já se politické odpovědnosti v žádném případě nezbavuji. Ale v právu i v životě platí, že co je psáno, to je dáno. Já když jsem začal jako místopředseda vlády to předsednictví připravovat, tak jsem se na to samozřejmě ptal, proč nejsem v oběhu materiálů zařazen jako člověk, který nese přímou zodpovědnost za rozhodnutí, která nesou finanční dopady. A bylo mi řečeno, že po této stránce jsem podřízen vedoucímu Úřadu vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

To vám řekl kdo?
No kupříkladu Jan Novák.

Že jste mu podřízen?
Ano. Že nejsem správce kapitoly. Vyslechl jsem si od něj dokonce, že mou výhodou je, že nenesu odpovědnost za hospodaření.

Novák byl přece jen úředník a vy vicepremiér. Říkal vám něco podobného i premiér?
Já už si nepamatuji, jestli jsme o tom mluvili s premiérem. Ale pamatuji si, že všichni zaměstnanci, kteří byli přijímáni na Úřad vlády, aby posílili tým pro předsednictví, byli formálně schvalováni vedoucím Úřadu vlády nebo jeho lidmi.

Od koho pocházelo rozhodnutí, že vy neponesete zodpovědnost za hospodaření?
To byl asi dlouhodobě nastavený systém. Asi i předchozí vicepremiéři vlády měli takové postavení.

Podle Topolánka je od vás nehoráznost svalovat svoji odpovědnost na vedoucího Úřadu vlády.
Znovu: já nemám ve zvyku vyhýbat se odpovědnosti vůbec. Ale co je psáno, to je dáno, praví stará právnická zásada.

Jan Novák říká, že konkrétně tuhle smlouvu s vámi projednával a vy jste ho požádal o urychlené vyřízení té smlouvy a ujistil, že je připravena dobře.

Já si na žádné takové jednání nevzpomínám. Podle mého on o tom jednal s lidmi na Úřadu vlády. Všichni jsme následně věděli, že z té smlouvy vyplynou větší náklady kvůli vyššímu počtu akcí. To nebylo žádné tajemství. Pak jsme kvůli dodatečným summitům šli do vlády žádat o přidělení dalších peněz.

Co tu znamená plurál?
Všechno jsme řešili společně s ministerstvem financí.

Vy s Miroslavem Kalouskem?
Myslím, že já byl předkladatelem, ale všechno se dělo ve spolupráci s ministerstvem financí. Žádný jeho odpor jsem tehdy nezaznamenal. Vláda o navýšení peněz jednala dvakrát a nikdy u toho nebyla kritická diskuse. Nadšení jsme z toho nebyli nikdo, ale všichni jsme chápali, že nám nic jiného nezbývá.

Vidíte za celou akcí Miroslava Kalouska nebo jeho náměstka Martina Bartáka?
Já se k tomu nebudu vyjadřovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Setkal jste se na obraně s výhrůžkami?
Jasně. To za vámi přijde osoba, kterou trochu znáte, a vyřídí vám: když to tady budete takhle dělat dál, budete mít potíže. Od koho přichází, samozřejmě přímo neřekne. S tím jsem ale musel počítat. Obrana není diplomacie, kde sedíte a mluvíte o vznešených věcech. Tohle je o penězích, o životě, o smrti.

Vám někdo vyhrožoval na životě?
Tak občas to padne, že může přijít nějaká újma mně nebo rodině.

Tohle říkala ta osoba, kterou trochu znáte?
No... Nemá cenu se tím tady zabývat. Kdo to byl, to já neřeknu. Ale ve vojenské terminologii je to hrozba silou. A po ní následuje použití síly. (smích – pozn. red.)

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání LN

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...