7. listopadu 2017 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové kolo Homolky. Policie chystá další žalobu na tři lidi, Dbalý mezi nimi není

Dbalý se tento konkrétní proces netýká, je ale hlavní tváří celé kauzy okolo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dbalý se tento konkrétní proces netýká, je ale hlavní tváří celé kauzy okolo... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Policie navrhla obžalovat tři lidi kvůli další korupční kauze související s pražskou Nemocnicí Na Homolce. Řekl to dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Bývalého ředitele zařízení Vladimíra Dbalého se aktuální návrh netýká - policisté ho stíhají zvlášť, protože jeho údajné zdravotní problémy podle nich brzdily vyšetřování. K samostatnému řízení policie vyloučila i zbývajícího pátého obviněného.

Již třetí korupční případ Homolky zahrnuje hospodaření nemocnice v letech 2004 až 2012, konkrétně tři okruhy veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

„Policejní orgán mi dnešního dne předložil návrh na podání obžaloby na tři fyzické osoby. Trestní stíhání dvou dalších obviněných fyzických osob bylo policejním orgánem dříve vyloučeno k samostatnému projednání, neboť tyto osoby nejsou aktuálně způsobilé seznámit se s výsledky vyšetřování,“ napsal bez dalších podrobností Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. 

Protikorupční policisté obvinili loni v únoru pět lidí, z toho tři včetně Dbalého patřili k zaměstnancům nemocnice, zbylí dva byli zástupci dodavatelů. Kriminalisté kladou pětici za vinu uzavírání smluv nevýhodných pro nemocnici a způsobení škody přes deset milionů korun. Obviněné stíhají za přijetí úplatku, podplácení a za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

S tím, že byl později vyčleněn k samostatnému vyšetřování, Dbalý nesouhlasil a podal si stížnost. Státní zástupce mu však nevyhověl, a to kvůli rychlejšímu postupu trestního řízení.

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012, před ním nemocnici šéfoval Oldřich Šubrt. V souvislosti s hospodařením Homolky už Dbalý čelí dvěma obžalobám. První, kterou soud projednává od loňského ledna, se týká údajné korupce při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů. 

Druhá, u níž ještě nezačalo hlavní líčení, zahrnuje mimo jiné poradenské tendry nemocnice. Dbalý u obou věcí trvá na osobní účasti při jednáních, zároveň se ale z nařízených termínů omlouvá s odkazem na svůj špatný psychický stav. Soud proto v první z kauz rozhodl, že Dbalého stav podrobí zkoumání v ústavu. Usnesení zatím není pravomocné, lékař si na něj stěžoval.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz