Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. prosince 2019 8:08, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový mýtný systém v první pracovní den nepřinesl dopravní komplikace

Přibližně kilometrová kolona nákladních vozidel stála v pondělí ráno 2.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přibližně kilometrová kolona nákladních vozidel stála v pondělí ráno 2.... | foto: ČTK

Lanžhot (Břeclasko) Spuštění satelitního mýta v Česku nezpůsobilo v pondělí větší dopravní komplikace. Pouze ráno měla kolona na bývalém hraničním přechodu v Lanžhotě na dálnici z Bratislavy do Brna až dva kilometry, postupně se ale výrazně zkrátila. Na česko-německé hranici na dálnici D8 byl provoz plynulý, stejná situace byla i na Rozvadově. Pondělí bylo prvním pracovním dnem od spuštění systému a provozovatel CzechToll ho vnímal jako zatěžkávací zkoušku. Nejhorší předpoklady počítaly podle dopravních modelů až s desetikilometrovými kolonami.

V Lanžhotě řidiči po dojezdu do kolony čekali nejvýše desítky minut, než dostali palubní jednotku. Velké parkoviště bylo plné především kamionů z Rumunska, Bulharska, Srbska, ale také z Maďarska či Slovinska. Díky dopravní policii nebránily kamiony průjezdu aut na dálnici, provoz byl plynulý, a řidiči bez problémů najížděli na parkovací místa, jichž bylo dopoledne dost.

Kolona čekajících kamionů kolem poledne zmizela. Největším problémem se ukázala jazyková bariéra, mnozí podle mluvčího CzechToll Miroslava Beneše neovládají v angličtině ani základní fráze.

Přibližně kilometrová kolona nákladních vozidel stála v pondělí ráno 2....
Fronta u výdejního místa palubních jednotek nového mýtného systému na...

Problémy nehlásila ani tři registrační místa v Libereckém kraji. Žádné kolony nebyly aniu výdejního místa na D8. Policisté tam rozdávali řidičům informační letáky k mýtnému systému a mají připravené řešení případných komplikací. Mohli by například po dohodě s celníky nechat dojet vozidla na další parkoviště u benzinové pumpy u Lovosic.

Plynulý provoz bez kolon byl i na hraničním přechodu Rozvadov, největším v Plzeňském kraji. Ve frontě na obchodním místě, kde se přepravci registrují, stálo odpoledne 40 řidičů, tak jako ráno, většinou Poláků, Rumunů, Bulharů a Turků. Jde hlavně o individuální dopravce na živnost, velké spedice už mají vozy podle policie většinou zaregistrované.

Průjezdné byly celý den také hraniční přechody s Polskem i Slovenskem v Moravskoslezském kraji. Největší problémy byly na polské straně u obce Mszana, kde se kumulovalo dopoledne nejvíc zájemců o nové palubní jednotky. I tam se ale dařilo řidiče odbavovat průběžně.

Pouze menší fronty se tvořily u výdejních míst na česko-polském hraničním přechodu Náchod-Běloves. Vše bylo bez dopravních komplikací, ze kterých měli velké obavy v Náchodě, kterým vede frekventovaná mezinárodní silnice od hranic do vnitrozemí republiky. Město nemá silniční obchvat. „Tak, jak to zatím vypadá, nedochází k žádné rizikové kolapsové dopravní situaci. Je to úleva,“ řekl ráno novinářům starosta Jan Birke (ČSSD).

Komplikace nevznikly ani v den spuštění

Satelitní mýto začalo na českých dálnicích platit od neděle 1. prosince, kamiony se mohly rozjet po německých i českých dálnicích od nedělních 22:00. Spuštění neprovázely ani první den komplikace, kolony na hranicích ani u obchodních míst nevznikaly. V neděli se na mýtném vybralo více než sedm milionů korun, podobná částka jako při předchozích nedělních výběrech. V rámci starého mýta se poslední listopadovou neděli vybralo 7,4 milionu korun. Stejnou částku stát vybral i loni na první adventní neděli. Celníci evidují několik desítek případů jízdy kamionů bez mýtného. Hříšníkům hrozí pokuty od 5000 do 100.000 korun.

Nové mýto funguje prostřednictvím satelitní technologie. Provozuje jej konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému v tendru na nový mýtný systém a jeho provozovatele loni. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii firmy Kapsch. Neúspěšný Kapsch proti průběhu tendru protestoval a okolnosti mýtné smlouvy stále řeší antimonopolní úřad i soudy.

Mýto v Česku funguje od roku 2007 a stát na něm od té doby vybral kolem 108 miliard korun.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.