Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nové občanky budou bez titulu a rodných čísel. Piráti z nich chtějí odstranit i pohlaví, prý je diskriminující

Policista kontroluje občanský průkaz a další doklady. - ilustrační foto. foto: ČTK

Praha - Občanské průkazy dostanou punc budoucnosti. Ještě letos by se totiž měly průkazy totožnosti zavádět s čipem, na němž budou otisky prstů a fotografie nositele. Nové občanky už nebudou uvádět akademický titul a počítá se rovněž s útlumem rodných čísel: jejich zápis na kartičce zřejmě skončí s posledním dnem roku 2023.
  20:10

A možná přijde ještě jedna změna. Na přední straně, kam se nyní vypisují údaje o pohlaví, by mohlo zůstat prázdno. Pirátský poslanec Ondřej Profant totiž navrhuje, aby toto políčko bylo nepovinné. Stejně jako je dnes možné vyplnit nebo nevyplnit údaj o rodinném stavu nebo o registrovaném partnerství.

„Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám lidí, zejména trans a nebinárním. Běžné je prokazování se občanským průkazem například na poštách, úřadech a dalších místech. Zapsané pohlaví však u žádné z těchto agend není podstatné z důvodu identifikace,“ uvádí Profantova důvodová zpráva k pozměňovacímu návrhu. Pro jednoznačné ztotožnění daného člověka dle něj stačí další údaje, tedy především jméno, fotografie a číslo občanského průkazu. Případně zmíněná biometrická data.

To je i jeden z důvodů, proč z občanského průkazu, respektive z kartičky samotné vypadne titul. Nenapomáhá určit totožnost svého nositele.

Právo s pohlavím pracuje

Bývalý náměstek ministerstva vnitra, právník a současný předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna si ale nemyslí, že by byl údaj o pohlaví až tak zbytečný. „I v Listině základních práv a svobod je uvedeno, že ženy mají v případě těhotenství právo na lepší zacházení a pracovní podmínky. Právní řád tedy s pohlavím pracuje,“ uvádí Mlsna. Stejně tak to platí v případě mobilizace. Kdyby byla vyhlášena, nastoupí muži.

Občanský průkaz.

Pokud by Profantův návrh prošel, připojilo by se Česko k zemím, které již údaj o pohlaví z průkazů odstranily nebo odstraňují. Jde o Německo, Řecko či Nizozemsko.

Podle Profanta stávající systém zakládá podmínky pro diskriminaci na základě pohlaví. „Znalost zapsaného pohlaví pro identifikaci držitele občanského průkazu není v žádné agendě nutná. Zároveň tento stav znevýhodňuje trans a nebinární lidi, kteří často nejsou ztotožněni s pohlavím zapsaným ve svých dokladech a jeho sdělování touto cestou jim způsobuje obtíže,“ míní Profant. A dodává, že možnost neuvádět pohlaví přímo zmiňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady EU.

Ostatně i důvodová zpráva k novele zákona zmiňuje možnost vynechat onu kolonku, na které má někdo písmeno F, jiný M. Nakonec k tomu ale nedošlo a pohlaví v návrhu zůstane. „Vedla k tomu skutečnost, že tak činí většina států Evropské unie ve vztahu k dokladům, které vydávají, a také skutečnost, že řada úkonů je spojena s nutnou znalostí pohlaví, například uzavření sňatku, možnost adopce dítěte, provedení osobní prohlídky a podobně. Neuvádění pohlaví v občanském průkazu by proto mohlo v praxi vyvolat problém,“ uvádí důvodová zpráva k novele.

Ať už nakonec pohlaví z dokladu zmizí, nebo ne, změny na občankách budou nejspíš patrné ještě letos. Novela míří do třetího, tedy posledního čtení ve sněmovně. To by se mělo uskutečnit v průběhu června. Stihnout ještě před prázdninami je to nutné i proto, že reaguje na unijní předpisy, a podle nich by mělo být vše hotovo nejpozději do začátku srpna. Novela totiž reaguje na nařízení europarlamentu, podle kterého bude muset být součástí občanských průkazů i strojově čitelná část, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Otisky prstů by tak měly sloužit mimo jiné i při cestách po zemích EU.

Na žádost bude nově možné vydat průkaz i lidem, kteří ještě nedosáhli patnácti. Je to proto, že už není možné zapsat dítě do občanky rodičů, jak se to dělávalo dřív. Totéž platí i pro cestovní pasy. Doklad ale mladiství do patnácti při překračování hranic potřebují.

Změní se i doba, po kterou občanka platí. Bude záležet mimo jiné na věkové skupině. Děti do šesti let a lidé, u kterých je odebrání otisků fyzicky nemožné, otisky nebudou muset dodávat. Bez otisků bude nicméně průkaz platný jen rok. U dětí starších patnácti let budou průkazy platit deset let, stejně jako dnes. Občanky lidí nad sedmdesát let budou mít platnost 35 let.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat