9. října 2013 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové obvinění: Rath měl inkasovat za sanitky 1,12 milionu

David Rath měl inkasovat za sanitky 1,2 milionu korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath měl inkasovat za sanitky 1,2 milionu korun. | foto: Zdravotnická záchranná služba

PRAHA Nákup sanitek pro středočeskou záchranku. Stavební tendry k pavilonům v kladenské, mladoboleslavské a kolínské nemocnici. Čtveřice zakázek, kvůli nimž je nově obviněn exposlanec David Rath, jeho spolupracovníci a potažmo i největší stavební firma v Česku Metrostav.

LN a server Lidovky.cz shromáždil dosud neznámé detaily k nejčerstvější linii korupční aféry Rath.

Ve čtvrtek 16. února 2012 přivezl Petr Kott do domu v Rudné, kde žil s Kateřinou Pancovou, více než tři miliony korun. Skryté odposlechy zaznamenaly, jak z balíku odpočítává třetinu, přesně 1 120 000 korun. O penězích mluví jako o podílu ze zakázky na nákup sanitek, který je určen Davidu Rathovi. Před osmou večer si pro bankovky - opět podle prostorových odposlechů - přijel tehdy ještě poslanec a hejtman Rath. (Více čtěte ZDE)

VŠE O KAUZE RATH NAJDETE ZDE

"Podle mých informací by se mělo v novém obvinění v jednom případě jednat o zakázku na dodávku vozů pro záchrannou službu Středočeského kraje," připustil Rathův obhájce Roman Jelínek.

Nejnovější obvinění tedy stojí na odposleších, které detektivové pořídili ještě před Rathovým zatčením v květnu 2012. A to i u zakázek na pavilony v nemocnicích ovládaných středočeským hejtmanstvím. 14. března 2012 totiž navštívil Rath opět monitorovaný dům v Rudné. A s Pancovou řešil, komu dají zakázku na pavilon B v mladoboleslavské nemocnici. Shodli se na Metrostavu se zdůvodněním, že Konstruktiva Branko dostane zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad a pavilon C2 v Oblastní nemocnici Kladno.

Výběrové řízení kladenské i mladoboleslavské zakázky nadto administrovala dříve obviněná společnost ML Compet a podle policistů existovala utajená dohoda Konstruktivy s Metrostavem. A stavební gigant Metrostav figuruje ještě v zakázce na plánovanou modernizaci pavilonu O nemocnice v Kolíně. Jak včera připomněl server iHned.cz, hejtmanství poté, co Ratha zatkli, tendr zrušilo. Jenže to jej ani firmu před novým stíháním neuchránilo, trestný je již jen příslib úplatku.

Státní zástupce Petr Jirát, jenž dozoruje první větev kauzy Rath, potvrdil, že tuto část případu předával na Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Tenkrát to bylo příliš syrové. Tyhle věci se chytly prakticky na konci odposlechů, které končily zadržením doktora Ratha," řekl serveru Lidovky.cz.

Minulý týden přitom u soudu vypovídal šéf středočeské záchranky Martin Houdek. (Více ZDE) Ještě v pozici svědka musel trestnímu senátu vysvětloval, proč na začátku roku 2012 přebíral od Petra Kotta statisíce korun. "Vracel mi dluh. Neměl jediný další důvod mi dávat peníze," tvrdil Houdek. Žádný doklad o půjčce ovšem s Kottem nesepsal, prý se znají tak dlouho, že potvrzení nebylo třeba. Jestli je na seznamu 9 nově obviněných osob, nebylo včera jisté. "Žádné obvinění mi nikdo nedoručil," říkal.

Jedenáct obžalovaných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
 • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz