18. března 2018 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové plynové masky pro vojáky. Armáda utratí téměř 70 milionů, chce ale ještě o sto více

Nasazování ochranné masky OM-90. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nasazování ochranné masky OM-90. | foto: Ministerstvo obrany

PRAHA Modernizace výstroje a vybavení českých vojáků pokračuje. Ministerstvo obrany plánuje do roku 2019 obměnit zastaralé ochranné masky typu OM-90, na jejich nákup vyčlenilo 170 milionů korun. Necelých devět tisíc jich již objednalo, vyjdou zhruba na 70 milionů.

Plynové masky OM-90 chrání oči, dýchací orgány a obličej proti radioaktivním, biologickým a otravným látkám. Česká armáda jich má ve své výbavě necelých 50 tisíc. Používá je například při výcviku nebo domácích a zahraničních operacích. Využity byly například během misí chemického vojska v Afghánistánu, Kuvajtu nebo Iráku.

Necelých devět tisíc kusů z nich armáda ale nyní vyřadí a pořídí za ně nové. „Jedná se o obměnu ochranných masek OM-90 s prošlou dobou životnosti, která je deset let,“ přiblížil pro server Lidovky.cz Jakub Fajnor z tiskového oddělení resortu.

Masky, které ministerstvo vyjdou na přibližně 67,5 milionu korun včetně DPH, vyrobí společnost Gumárny Zubří, jak vyplývá z kontraktu uveřejněného v registru smluv. Součástí zakázky jsou také lícnice, ochranné filtry a náhradní díly na výměnu, pokud by došlo například při výcviku k jejich poškození.

Příslušníci Armády ČR předvádějí ochranné masky OM-90 ve škole.
Ochranná maska OM-90.

Ochranná maska OM-95 váží kolem půl kilogramu a umožňuje svému nositeli přijímat tekutiny. Používat ji lze v prostorech s teplotami od -30 až do 70 stupňů Celsia. Nikoliv však v prostředích, která obsahují méně než 17 procent kyslíku. Toxickým látkám je schopna odolávat více než 24 hodin.

Ministerstvo obrany uzavřelo se společností Gumárny Zubří, která mimo jiné dodává masky také do Lotyšska, Libye či Saudské Arábie, tříletou rámcovou dohodu. Pro nákup masek mezi lety 2017 až 2019 vyčlenil resort až 170 milionů korun.Ministerstvo chce v nadcházejících letech zmodernizovat armádní vybavení a výstroj českých vojáků. Za miliardy korun se mají pořídit desítky obrněných vozidel, vášnivá diskuze se vede o nákupu vrtulníků. V nejbližších týdnech bude rovněž podepsána smlouva o dodání tankové munice za 250 milionů korun. Dočkají se například i vojáci na Pražském hradě, ti obdrží nové vysílačky za 130 milionů.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?