Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové státní ropné zásoby zdraží benzin

Česko

Ministerstvo chce zapojit petrolejářské firmy do zvýšení ropných rezerv. Pohonné hmoty by pak mohly zdražit o 30 haléřů na litr

PRAHA Stát chce lépe zabezpečit zemi před případným výpadkem dovozu ropy. Energetickou bezpečnost České republiky má vylepšit zvýšení zásob pohonných hmot o třetinu.

Jak? Pomocí speciálního fondu, který by tyto zásoby obhospodařoval. Jenomže, kromě státu by do něj miliardami přispívaly i petrolejářské firmy, a to patrně zdraží pohonné hmoty u čerpacích stanic o dvacet až třicet haléřů na litr.

Plán státu vyplývá z věcného záměru zákona, který je nyní v připomínkovém řízení.

Ke zvýšení kapacity státních zásob ropy tak, aby v případě nouze vystačily místo dosavadních 90 až 120 dnů, by podle návrhu mohlo dojít do sedmi či deseti let od schválení zákona.

Podle kalkulací Správy státních hmotných rezerv (SSHR) by při sedmiletém cyklu došlo ke zvýšení cen pohonných hmot zhruba o 30 haléřů na litr, u desetiletého cyklu by to bylo přibližně dvacet haléřů na litr.

„Dáváme přednost postupnému zvyšování zásob po dobu deseti let, protože s pomalejším postupem jsou spojené nižší náklady, a tím i nižší zdražení,“ řekl Dušan Makovec, náměstek předsedy a ředitel sekce státních hmotných rezerv SSHR. Doba, po kterou zemi vydrží státní zásoby ropy, by se tak každý rok zvyšovala zhruba o tři dny. Pokud by byl zákon schválen během roku 2011, mohlo by Česko dosáhnout plné výše nově stanovených nouzových zásob v roce 2022.

Věcný záměr zákona, který spolu se SSHR připravily ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu, počítá s vytvořením Státního fondu povinných zásob ropy. Na jeho rozjezd by měl během prvních dvou let provozu přispět i stát, a to zhruba 28 miliony korun.

V prvním roce by činnost fondu mělo zajišťovat deset zaměstnanců, v pozdějších letech by jejich počet měl stoupnout maximálně na patnáct. Na jejich mzdy by v prvním roce mělo padnout zhruba 5,8 milionu korun, dalších 1,2 milionu budou fond stát ostatní náklady na činnost zaměstnanců.

Nákup potřebného vybavení, jako jsou počítače, tiskárny, kopírky nebo automobily, by měl přijít na 6,5 až 7 milionů korun. Ve druhém roce by náklady ze státního rozpočtu měly dosáhnout přibližně stejné výše, tedy 14 milionů korun. Poté by fond měl být soběstačný. Více než 19 miliard korun potřebných na vybudování skladových prostor a nákup paliva by mělo jít z kapes firem, které v Česku obchodují s pohonnými hmotami, lehkými a těžkými topnými oleji. Výše jejich příspěvku však bude variabilní a bude ji pro příslušný kalendářní rok stanovovat vláda svým nařízením.

Nestačily by menší zásoby?

„Vycházíme z toho, že bychom všechny skladovací prostory museli stavět na zelené louce. Předpokládáme však, že v době, kdy by zákon mohl začít platit, budou v České republice některé skladovací kapacity volné. O to by náklady měly být nižší,“ vysvětlil Makovec. Poté co fond vybuduje potřebné zásoby ropy, bude na jejich obnovu a udržování ročně potřebovat necelých 300 milionů korun.

Všechny dotčené subjekty, tedy zejména firmy sdružené v České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Hospodářská komora, mají možnost se k návrhu zákona vyjádřit zhruba do poloviny února.

„Pak jejich připomínky do návrhu zapracujeme a do 31. března ho předáme k projednání vládě,“ řekl Makovec.

Pokračování na straně 16

Nové státní ropné zásoby zdraží benzin

Dokončení ze strany 15

Firmy sdružené v ČAPPO si zatím nechávají čas na rozmyšlenou, již nyní se však rýsuje jedna problematická oblast. Zatímco ČAPPO podporuje záměr navýšit státní zásoby tak, aby vydržely 120 dní, zpochybňuje celkové množství potřebných pohonných hmot.

„Budeme vyžadovat další analytický materiál, který by ukázal, jaká bude reálná spotřeba těchto paliv na nejbližších deset let,“ řekl Václav Loula, mluvčí ČAPPO. Návrh věcného záměru zákona totiž počítá se spotřebou z roku 2008. Tehdy bylo podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu na český trh dodáno zhruba 9,5 milionu tun ropných produktů. Zásoby na 120 dní by tak měly činit zhruba 3,1 milionu tun. Podle asociace však vzhledem k většímu využívání alternativních paliv a zvyšujícímu se podílu biosložky v benzinu a naftě bude Česko v budoucnosti potřebovat méně pohonných hmot než v současnosti. „Nevylučujeme, že budeme tyto věci chtít konzultovat s vedoucími představiteli ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu,“ řekl Loula.

Autor: