Otřesy půdy zaznamenali místní lidé již minulé pondělí, kdy dosáhly dvou stupňů Richterovy stupnice. Seizmologové nyní nevylučují ani to, že by mohly přijít další, dokonce silnější otřesy. Kdy přesně je mohou lidé na Chebsku a Sokolovsku očekávat, však odborníci určit nedokáží. „Nedokážeme říci, jak se hornina v tuto chvíli chová a jak se přesně bude chovat, “ přiznal pro LN Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Síla otřesů by ale v oblasti Chebska neměla přesáhnout hranici pěti stupňů Richterovy škály, ubezpečují odborníci. Podle expertů bude tamní seizmická aktivita pokračovat ještě minimálně několik týdnů.
Ohnisko současných zemětřesení je pod obcí Nový Kostel. „V blízkosti zemětřesných zlomů jsou dvě vulkanická tělesa. Komorní hůrka u Františkových Lázní a ještě mladší Železná hůrka na hranici mezi Českem a Německem. Jejich stáří se odhaduje na 170 až 300 tisíc let. To je z geologického hlediska jako včera,“ upřesnil Horálek.
Podle něj nynější vlna zemětřesení souvisí právě s blízkostí nejmladší třetihorní sopky v Česku – Železné hůrky. „Nějaké množství magmatu, které v těch hloubkách rozhodně bude, se uvolňuje a je zdrojem plynů. Ty tlačí na vodu a ta potom působí jako spouštěcí mechanismus pro ty zemětřesné roje,“ vysvětlil Horálek.
Seizmologové jsou v podstatě rádi, že epicentrum nynějších otřesů je stále na jednom místě. Pokud by se ohniska zemětřesení nacházela ve více lokalitách, mohly by být otřesy ještě mnohem silnější.
Obyvatele Chebska může uklidňovat ještě jedna okolnost. „Hornina v západních Čechách je hodně prosáklá vodou. Nepraská proto najednou, ale má snahu to praskání rozmělnit,“ řekl Horálek.
Nahromaděná energie se proto uvolňuje postupně. „Kdyby se uvolnila ve formě jednoho otřesu, tak to bude už středně silné zemětřesení pátého stupně. To znamená trhliny na budovách, spadlé komíny a podobně,“ upozornil Horálek.