Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Murín skončil, GIBS dočasně povede Lenka Haderková

Česko

  13:44aktualizováno  19:01
PRAHA - Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) dočasně povede Lenka Haderková, která dosud působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce. ČTK to řekl mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Nového ředitele inspekce, který ji povede po odchodu Michala Murína, bude vybírat nezávislá odborná komise. Navrženého kandidáta následně projednají bezpečnostní výbor Sněmovny a komise pro kontrolu GIBS, rozhodla vláda. V minulosti kabinet jmenoval ředitele bez výběrového řízení. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že nový ředitel se ujme funkce od července.

Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2015. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Paní Haderková si v pondělí odpoledne převzala rozhodnutí o dočasném vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ uvedl Mitáček. Babiš se v pondělí s dočasnou šéfkou GIBS, která se vedení inspekce ujme v úterý, také sešel.

Navečer vláda na webu zveřejnila podmínky výběrového řízení. Povede se podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Uchazeč by mimo jiné měl předložit písemnou práci v rozsahu maximálně osmi stran, která bude řešit koncepci Generální inspekce bezpečnostních sborů v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Michal Murín, šéf generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v roce 2015.
Sněmovní bezpečnostní výbor pořádalo 8. března v Praze slyšení ředitele...

Dosavadní ředitel Murín skončil ve funkci vpondělí. V uplynulých týdnech vedl spor s premiérem Babišem. Inspekce v březnu sdělila, že premiér na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách Babiš Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. 

Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, zpochybnil také hospodaření GIBS. Murín skončil kvůli vyčerpání v nemocnici. Odchod do civilu zdůvodnil slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

Autor: