27. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smlouvy obcí i státních firem volně na internetu? ODS má výhrady

Manažer, smlouva (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer, smlouva (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Představte si, že máte přehled o všech smlouvách, které podepsala vaše obec nebo Česká televize, jejíž vysílání si platíte. Ve sněmovně leží novela zákona, která může tuto představu převést do reality. Zda má šanci projít i druhým čtení, ukáže dnešní jednání ústavně právního výboru.

Centrální registr smluv už v současnosti částečně funguje. Najdete ho na Portálu veřejné správy pod záložkou Rejstříky. Jenže zatímco nyní jeho obsah plní pouze Liberecký kraj, v budoucnu by se v něm měly objevit veškeré smlouvy, které podepisují státní podniky, obce, kraje a další instituce, na které se vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím.

Veřejnost by tak mohla mít lehce přístup ke smlouvám, které uzavírá polostátní energetický podnik ČEZ, Lesy ČR nebo třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Novela, která má naplnění registru smluv přinést, už ve sněmovně prošla prvním čtením. Ve středu ji projedná ústavně právní výbor, jehož závěr nejlépe ukáže, zda má legislativní úprava skutečně šanci na schválení. Její navrhovatel Jan Farský (TOP 09) věří, že ano. Zásadnější výhrady větří pouze ze strany ODS.

Farský: Neschválení by působilo takřka nepochopitelně

Kdyby novela zřizující Centrální registr smluv neprošla druhým čtením ve sněmovně, bylo by to takřka nepochopitelné, míní poslanec Jan Farský (TOP 09), jeden z předkladatelů novely.

Lidovky.cz  Má novela zákona o zřízení Centrálního registru smluv podporu všech parlamentních stran?

Podepsali ji zástupci všech stran, se všemi jsem mluvil a žádný mi neavizoval, že by to jeho strana nepodpořila. Kromě klubu ODS, kde ale doufám, že je to jen nedorozumění.

Lidovky.cz  Nedorozumění v čem?

Z klubu ODS zaznělo, že jim to přijde "příliš" a měli k tomu nějaké námitky. Ale hovořil jsem s lidmi ze strany a zjistil jsem, že výhrady pramení spíše z nepřesných informací než z reality. A přislíbil jsem jim, že kdykoliv si to můžeme vyjasnit. Ale nikdo se neozval. Tak počítám s tím, že je to v pořádku.

Lidovky.cz  Co konkrétně straně vadí? 

Tak například že je to administrativně nesmírně náročné. Načež jsem jim poslal odkaz na video, které ukazuje, jakým způsobem to bude fungovat. Zveřejnění smluv je nyní tak složité jako poslat email s přílohou. A je to zdarma. Finančně to nikoho nezatíží.

Lidovky.cz  Takže myslíte, že ODS novelu podpoří?

Řekl bych to tak. Doufám, že u nich bude volné hlasování.

Lidovky.cz  A u ostatních stran jste si podporou jist?

S topkou nepochybuji. Nemám potíž asi ani s klubem KSČM, kde garantem je pan Grospič a na pracovním setkání jsem se setkal s poslancem Koníčkem, který tomu byl vcelku nakloněn. V ČSSD jsme si snad výhrady také vyjasnili. U LIDEM počítám s podporou a co se týče VV, bylo by velice zvláštní, kdyby nepřistoupily k podpoře tohoto zákona.

Lidovky.cz  Takže teoreticky i bez ODS by novela měla projít...

Tu složitější verzi poslalo v prvním čtení do výboru asi 150 poslanců. Současná verze je jednodušší, takže úplně nevidím důvod, proč by najednou měli být poslanci proti. To by působilo zvláštně, takřka nepochopitelně.

"Pro to, jak je to připravené, nejsem připraven hlasovat," potvrdil pro Lidovky.cz výhrady šéf klubu ODS Marek Benda. "Záleží na tom, jestli jsou nějaké smlouvy, které jsou z tohoto režimu vyňaty," vysvětlil.

Nutné výjimky

Benda si například nedovede představit, že by se povinnost týkala i smluv o nákupu zbraní pro ministerstvo obrany či smluv uzavíraných ze strany Bezpečnostní informační služby. Farský však už dříve uvedl, že novela samozřejmě s podobnými výjimkami počítá.

ODS však zcela nesouhlasí ani s plánem zveřejňovat vedle smluv i veškeré faktury. "Považuji za zbytečné systém tímto zahltit," uvedl Benda. "Očekávám, že o tom všem povedeme na ústavně právním výboru diskuzi," dodal s tím, že se nejedná o vládní novelu, kterou by byla ODS nějak zavázána podpořit.

Poslanec Farský ale považuje za důležité i zveřejňování veškerých objednávek a faktur, nikoli pouze smluv, jak žádá ODS. "Je to podstatné z důvodu toho, aby byl dohledatelný celkový finanční tok v republice," míní poslanec.

Chybějící smlouva = neplatná smlouva

Novela prošla od prvního čtení několika významnými změnami. Zatímco původně hrozila při nezveřejnění smlouvy pokuta pět milionů korun, nyní se s žádnou sankcí nepočítá. "Stát by státu platil pokutu, což moc nedává smyslu. Proto jsme od toho upustili," vysvětlil Farský.

Dodal však, že stále platí to nejdůležitější. Pokud povinný subjekt - ať už obce nebo např. Česká televize - nezveřejní smlouvu v určené lhůtě, stane se tím neplatnou. Druhé čtení novely zákona je v plánu na březnové schůzi.

spaŠárka Pálková