Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novela přiznávající beztrestnost velkým firmám neprojde, zní ze Senátu

Senátor Miroslav Antl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Miroslav Antl. | foto: MAFRA

PRAHA Novela zákona číslo 418/2011 Sb. o trestní odpovědnosti právnických osob prošla zatím přes poslance, ale senátoři ji hodlají zadržet. Beztrestnost pro velké firmy se nelíbí jak senátorům z ČSSD, tak i ODS. Dohromady senátoři těchto dvou stran tvoří většinu, proto je pravděpodobné, že novela opravdu neprojde.

V Poslanecké sněmovně pro pozměňovací návrh 23. března hlasovali poslanci koaličních stran a připojili se k nim poslanci za Úsvit i KSČM. Senátoři naopak chtějí hlasovat proti novele. Vláda deklarovala, že zpřísní trestní odpovědnost právnických osob, ale tohle ustanovení by je mohlo vyviňovat, zejména ty největší a nejbohatší,“ řekl serveru iDnes.cz senátor Miroslav Antl za ČSSD.

„Právnická osoba se trestní odpovědnosti (...) zprostí, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání protiprávního činu (...) zabránila,“ zní jedna z doplněných částí, se kterou senátoři nesouhlasí.

Stejně tak dodatek kritizuje Unie státních zástupců, podle které by schválení novely umožnilo konec stíhání většiny velkých firem, které jsou v současné době stíhány za korupci nebo manipulaci s veřejnými zakázkami. Po začlenění změn by podle žalobců samotný zákon pozbyl smyslu. Žlobci již dříve k novele vydali oficiální stanovisko.

Vyvinění fyzické a právnické osoby

„Jestliže se fyzická osoba může vyvinit, není logické, aby se nemohla vyvinit právnická osoba,“ obhajuje naopak změnu poslankyně Marie Benešová (ČSSD) s tím, že pokud novela nebude schválena senátory, schválí ji poslanci znovu. „Je to tříbení názorů,“ dodala.

Stanovisko Unie státních zástupců:

Unie státních zástupců upozorňuje, že bude-li tomuto návrhu vyhověno, půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob. Bude-li zakotvena možnost, aby se právnická osoba zprostila odpovědnosti za protiprávní jednání svých statutárních zástupců a osob, které u ní vykonávají řídící nebo kontrolní činnost, které tyto osoby činí v jejím zájmu či v rámci její činnosti, přestane mít zákon o trestní odpovědnosti právnických osob smysl, neboť ke zproštění odpovědnosti právnické osobě postačí, pokud bude mít i jen formálně nastavený vnitřní kontrolní systém. V souvislosti s takto zásadní změnou je namístě uvažovat o nahrazení trestní odpovědnosti právnických osob odpovědností správní, tedy aby protiprávní jednání právnických osob podléhalo pouze správnímu trestání.

Zdeněk Matula
prezident Unie státních zástupců

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...