Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novela zákona ohrozí běžkařskou sezónu. Modrava nemůže upravovat trasy

Česko

  17:44
MODRAVA (KLATOVSKO) - Údržba části běžeckých stop na Šumavě, zejména v nejatraktivnějších oblastech, je ohrožena. Je o tom alespoň přesvědčena obec Modrava, která ještě loni rolbou až třikrát týdně upravovala 38 kilometrů stop. Dosud trasy v bývalé první zóně národního parku obce udržovaly díky udělené výjimce. S novelou zákona o ochraně přírody a krajiny ale vznikly přírodní zóny, kde nelze výjimky udělit, řekl ve středu starosta Modravy Antonín Schubert.

Lyžování na běžkách foto: Shutterstock

Ministerstvo životního prostředí i park ale tvrdí, že novela zákona údržbě stop nebrání. Svaz obcí národního parku Šumava nicméně požádal o názor Českou inspekci životního prostředí a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Svaz obcí se ptal ministerstva, jak to s úpravou stop v přírodních zónách bude. Odpověď zněla, že údržba vyznačených lyžařských tras může být prováděna v zóně přírodní výjimečně, je-li to nezbytné z důvodu ochrany životů a zdraví osob, ochrany majetku nebo ochrany přírody, řekl ČTK předseda svazu obcí a starosta Kašperských Hor Petr Málek. Chápe to tak, že pravidelné jízdy rolbou v přírodních zónách možné nejsou.

Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového odboru ministerstva se ale na údržbě dosavadních běžeckých tras nic nemění. „Údržba vyznačených turistických (pěších i lyžařských) nebo cyklistických tras se může podle novely zákona provádět i v zóně přírodní,“ sdělila ČTK. Upravené stávající trasy budou usměrňovat pohyb návštěvníků jen do konkrétních míst, a nebude tak rušena či poškozována příroda mimo využívané a udržované lokality. Také mluvčí šumavského parku Jan Dvořák ČTK řekl, že novela zákona překážkou není. „Strojová údržba stop je de facto údržba turistických tras pro turisty a tedy činnost povolená za určitých podmínek i v nejcennějších přírodních zónách,“ míní.

Sníh je, Modrava však nechce porušit zákon

I když by mohla Modrava díky dostatku sněhu stopy začít udržovat už teď, nechce riskovat případné sankce a čeká na jasné stanovisko inspekce a právnické fakulty. „Sněhu je tolik, že upravovat bychom už mohli, dokonce i chtěli na tlak veřejnosti, ale v žádném případě neporušíme zákon,“ řekl Schubert. V Modravě je už kolem půl metru a na Březníku skoro tři čtvrtě metru sněhu. Pokud by obec nemohla upravovat stopy v přírodní zóně, zůstalo by jí namísto osmatřiceti kilometrů dosud upravovaných stop jen osm kilometrů vedoucích mimo přírodní zóny. Přes přírodní zóny přitom vedou v okolí Modravy nejatraktivnější a nejoblíbenější stopy na Březník, na Prameny Vltavy či spodem na Javoří Pilu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat