Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Noví pohrobci Věcí veřejných: Babák jako republikán, LIDEM s novou tváří

Česko

  12:00
PRAHA - LIDEM, ČSSD, Hnutí pro sport a zdraví, Strana soukromníků, Úsvit a nově i Republika a VIZE 2014. Všechny tyto strany mají jedno společné: bývalé poslance Věcí veřejných. Stranu, kterou během jejího působení ve sněmovně oslabovaly neustálé aféry, postupně opustila většina tehdejších poslanců.

Jak se rozpadaly Věci veřejné. foto: Lidovky.cz

Ke konci loňského roku vznikla nová politická strana Republika, která láká voliče na řešení otázky nepřizpůsobivých i na větší podporu střední třídy. Mezi hlavní tváře patří spolu s bývalým šéfreportérem TV Nova Stanislavem Brunclíkem i exposlanci VV Michal Babák a Otto Chaloupka (První informace o vniku strany přinesly Lidové noviny). Oba však nejsou zdaleka jediní, kteří opustili Věci veřejné a vydali se jinou cestou.

Tuto sobotu stranu Republika čeká první sjezd, na němž by měla vstoupit do partaje další nedávná poslankyně VV Jana Drastichová. "Zítra budeme přijímat prvních asi 120 členů  a předpokládám, že mezi nimi bude i paní Drastichová," řekl ve čtvrtek serveru Lidovky.cz Michal Babák. Sám chce být ve vedení strany. "Byl jsem navržen krajskými manažery a budu kandidovat do předsednictva strany," prohlásil.

Za 2 roky 4 strany

Už minulý týden vznikl nový subjekt VIZE 2014, který se přeměnil ze strany LIDEM - odštěpené části VV. VIZE 2014 obměnila členy vedení, její místopředsedkyní však byla zvolena Dagmar Navrátilová. Jde tak už o čtvrtý politický subjekt, jehož barvy v posledních letech tato žena hájí. Nejprve jako poslankyně odmítla v květnu 2012 podpořit odchod Věcí veřejných z vlády Petra Nečase a přešla spolu dalšími 6 poslanci a ministry Kamilem Jankovským, Pavlem Dobešem a Petrem Mlsnou do nově vzniklé strany LIDEM Karolíny Peake. Poté na podzim 2013 v předčasných parlamentních volbách neúspěšně kandidovala s přeběhlíky z LIDEM Viktorem Paggiem a Jiřím Rusnokem za Stranu soukromníků ČR a nyní se objevuje ve vedení VIZE 2014.

Z VV do ČSSD

Stranu Věci veřejné už od vstupu do Poslanecké sněmovny oslabovaly aféry, po kterých následovaly odchody z poslaneckého klubu i strany. V dubnu 2011 odešla Kristýna Kočí s Jaroslavem Škárkou kvůli kauze s údajným placením poslancům za loajalitu (více čtěte ZDE) , ve stejné době opustil řady véčkařů i Stanislav Huml, který v lednu 2012 vstoupil do poslaneckého klubu ČSSD a dnes je již řádným poslancem sociální demokracie. Rok po odchodu prvních "zrádců" navíc opustil stranu Josef Dobeš, krátce po podání demise v čele rezortu školství. V květnu 2013 založil Hnutí pro sport a zdraví, ale těsně před volbami do sněmovny ho kvůli neshodám opustil.

ČTĚTE TAKÉ:

Pod křídly Okamury

Problémy a odchody decimovaná strana nemohla pomýšlet na úspěch v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013. Proto předseda Vít Bárta prosadil i přes nesouhlas své manželky Kateřiny Klasnové a dalších členů strany, že se několik členů VV objevilo na kandidátce hnutí Úsvit. Zatímco on sám těsně neuspěl, David Kádner a Jiří Štětina svůj poslanecký mandát pod hlavičkou Okamurovců obhájili.

Vít Bárta na konci listopadu 2013 rezignoval na předsedu strany kvůli vyšetřování vynesení odposlechů Béma a Janouška, na kterém se měl podílet. Nahradil ho Jiří Kohout, jedním z místopředsedů je i současný poslanec Kádner.