Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
23. listopadu 2019 18:00, aktualizováno  18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Novinářka Petra Procházková dala facku redaktorovi Sputniku. Prý kvůli manipulativnímu textu

Petra Procházková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Procházková. | foto: ČTK

PRAHA Petra Procházková, dlouholetá redaktorka Lidových novin a nyní Deníku N v pátek na novinářském fóru pořádaném ruským časopisem Mezinárodní život vyrazila z ruky mobil a dala facku redaktorovi české verze ruské zpravodajské agentury Sputnik Vladimíru Frantovi.

Na rozmíšku jako první upozornila zveřejněním záběrů z incidentu internetová online televize Raptor TV.

Procházková se ve videu objevuje v momentě, kdy se Franta vzájemně fotí a natáčí s fotografem Deníku N Ludvíkem Hradilkem.

Novinářka do jejich konfliktu vstoupila slovy, že Franta vypouští lži a měl by se stydět. Na to redaktor Sputniku reagoval tím, že si natočí, co o něm Procházková říká. To ji vytočí, Frantovi vyrazí z rukou telefon a uštědří mu facku.

Na sestřih videa Raptor TV se můžete podívat ZDE:

Podle Procházkové, která svůj pohled na situaci nastínila v Deníku N, došlo k vyražení mobilu a následnému políčku Frantovi kvůli tomu, že ji vyprovokoval.

A to prý zmanipulovaným komentářem o jejím vystoupení na fóru na serveru sputniknews.com a následným chováním vůči jejímu kolegovi z Deníku N fotografovi Ludvíku Hradilkovi.

„Přímo na místě jsem žádala o možnost vyvrátit zmíněné lži. Na akci, která měla být věnována boji proti fake news a dezinformacím, nebyl nikdo ochoten řešit konkrétní případ manipulace s fakty spáchané na mé osobě,“ uvedla Procházková v Deníku N.

„Na videu není zaznamenán předcházející kontext, jak se situace postupně vyhrocovala. Jsem přesvědčenou odpůrkyní jakéhokoliv násilí. Nejsem na to, co se v pátek stalo, hrdá, ale nejsem to já, kdo by se měl stydět,“ dodala.

Za Procházkovou se postavil její zaměstnavatel

Za Procházkovou, která se od začátku 90. let věnuje dění v Rusku, kde také dlouhodobě žila a pro Lidové noviny pracovala až do září 2018 dlouhých 27 let, se postavilo i vedení Deníku N.

„Celá akce nese znaky připravené provokace ze strany zástupce propagandistického serveru Sputnik. Petra Procházková se neměla nechat vyprovokovat, byť je její reakce lidsky pochopitelná,“ uvedlo s tím, že je jasné, kdo cíleně lže a manipuluje.

Server Lidovky.cz požádal o reakci napadeného Frantu. „Vše, co chci a můžu říci k celé situaci, je napsáno v tiskové zprávě agentury Sputnik, s níž naprosto souzním. Víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedl.

„Domníváme se, že jakékoliv rozpory se mají řešit cestou civilizovaného dialogu. Agrese a urážky nemají nic společného ani s žurnalistikou ani s normami společenského chování,“ stojí v oné zprávě.

„Incident nijak neovlivní naši činnost, budeme i nadále poskytovat českému publiku důvěryhodné, aktuální a operativní informace podle norem a principů novinářské etiky a celkové lidské morálky,“ pokračuje prohlášení Sputniku.

Okamura: Zákeřné fyzické napadení

Paradoxní na celé situaci je, že Mediální fórum 2019, který pořádal ruský časopis Mezinárodní život neslo podtitul Svoboda žurnalistiky v kontextu práv člověka, nových technologií a mezinárodní informační bezpečnosti. V programu fóra se pak píše o tom, že se na něm diskutovalo o dezinformacích.

K incidentu se vyjádřil na Twitteru mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. 

„Přesně tak to dopadá, když necháme do svého srdce vstoupit nenávist, před kterou stále varuji. Pokud s někým nesouhlasíme, a notabene jde o novináře, řešením opravdu nejsou facky a sprostota.“

Tomio Okamura

Tomio Okamura

K celé situaci se vyjádřil na stránkách Sputniku i předseda SPD a místopředseda poslanecké sněmovny Tomio Okamura.

„Novinářka sluníčkářského Deníku N (přezdívaného Deník nenávisti) Petra Procházková nám předvedla v praxi ‚chvilku pro demokracii‘ a zákeřně fyzicky napadla redaktora Sputniku Vladimíra Frantu jen pro to, že se jí nelíbí jeho komentáře,“ konstatoval s tím, že se podle něj Vladimír Franta choval inteligentně.

​Na útok na novináře zareagoval i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „V Deníku N prý psali, že se u nás už smí fackovat novináři. Radši si to ale ještě ověřím,“ napsal na svůj Twitteru.

Hřebejk: Reakce Procházkové je na místě

Naopak za Procházkovou se postavil například režisér Jan Hřebejk. „Tyhle lidi si nic jiného nezaslouží, klobouk dolů, reakce paní Petry Procházkové je naprosto na místě,“ uvedl na Twitteru.

Na Miloše Formana přišel zavzpomínat i Jan Hřebejk s dcerou.

Jan Hřebejk s dcerou.

Bývalý poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina na stejné sociální síti reagoval podobně. „Petro, to, žes dala Sputniku přes hubu, je správně,“ napsal Štětina.

Ostrá slova na adresu Franty a podpora na adresu Procházkové zazněla i z úst jejich kolegů z mediální sféry Pavla Šafra, Alexandra Mitrofanova a Jindřicha Šídla.

larJaroslav Šindelář
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.