Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinka: fondy životního cyklu

Česko

Na důchod se můžete připravit i s fondy životního cyklu, které jsou na českém trhu nováčkem. Jejich hlavním pozitivem je průhlednost investice a vyšší možné zhodnocení.

Vroce 2050 bude více než 40 procentům obyvatel ČR více než 65 let. S tímto demografickým vývojem souvisí závažné ekonomické problémy. Hlavním tématem jsou penze - možnosti finančního zabezpečení na stáří. Lidé si stále více uvědomují, že peníze, které budou jednou od státu dostávat, již na udržení životní úrovně nebudou ani zdaleka stačit.

Na důchod si musí každý z nás z velké části naspořit i sám, a to například s pomocí různých finančních produktů. Možností českým investorům stále přibývá. I když mnohdy platí, že nabídka je oproti západoevropským zemím menší a poplatky často vyšší.

Kromě penzijního připojištění a investičního životního pojištění, produktů relativně dobře známých a hojně využívaných, se dnes nabízí i možnost dlouhodobých investic do fondů. Jde o takzvané fondy životního cyklu. Ty se začaly nabízet na americkém trhu v roce 2003 a od té doby do nich Američané investovali přes 160 miliard dolarů.

Banky a investiční společnosti již nabízejí první fondy životního cyklu i u nás. Jejich hlavní výhodou je potenciálně vysoký výnos, nevýhodou naopak poměrně vysoké poplatky. V osmi otázkách a odpovědích vám vysvětlíme, co všechno můžete od fondů životního cyklu očekávat.

1. V čem spočívá princip fungování fondů životního cyklu?

Investování do fondů životního cyklu se příliš neliší od investování do podílových fondů. Je specifické svým dlouhým časovým horizontem a aktivní správou portfolia -v průběhu se investice přesunují z rizikovějších a potenciálně výnosnějších fondů do bezpečnějších fondů dluhopisových, až nakonec do fondů peněžních - to vše podle „životního cyklu“ klienta fondu a podmínek na trhu.

Jde tedy zpravidla o fond fondů, který vklady během prvních let investuje třeba z 80% do akcií s vyšší možnou výnosností. Jak se blíží cílový rok, kdy bude klient své prostředky chtít vyplatit, přesouvá manažer fondu zhodnocené vklady do bezpečných fondů a takzvaně je uzamyká, aby se jejich výše před výplatou neznehodnotila.

2. Musím mít našetřenou velkou částku, kterou do vybraného fondu zpočátku vložím?

Není nutné na začátek vkládat několik set tisíc korun, ani se to tak zpravidla nedělá. Fondy životního cyklu jsou založeny spíše na pravidelném investování, kdy každý měsíc vkládáte smluvenou částku. Spodní hranice pro měsíční úložku bývá stanovena na 500 Kč.

Takové pravidelné investování má tu výhodu, že umožňuje vyrovnávat výkyvy trhu.

3. Pro koho se tyto fondy hodí?

Fondy životního cyklu je možné vnímat jako alternativu nebo doplňkový produkt k penzijnímu připojištění, investičnímu životnímu pojištění, ale třeba i ke stavebnímu spoření. Jsou určeny pro dlouhodobé investice v řádu desítek let, tedy nejčastěji jako spoření na důchodový věk nebo pro děti na vysokoškolské studium.

Fondy životní cyklu bývají koncipovány na 15 a více let. Vhodné jsou pro investory, kteří se nemají čas o své portfolio starat, a tedy prakticky veškeré rozhodování chtějí nechat na správci fondu.

Ti, kdo mají čas, znalosti i schopnosti o svých investicích rozhodovat na vlastní pěst, ušetří mnoho peněz na poplatcích, pokud budou na trhu investovat přímo.

4. Jsou fondy životního cyklu daňově zvýhodněny?

Penzijní připojištění podporuje stát příspěvkem i daňovým zvýhodněním, při splnění podmínek lze od základu daně odečítat i pojistné zaplacené na životní pojištění. Dlouhodobé investování do fondů životního cyklu takto zvýhodněno není, platí ale, že výnosy z podílových fondů jsou po šesti měsících osvobozeny od daně z příjmů. Zatímco zisky z konkurenčních produktů vám banka nebo pojišťovna nejprve zdaní. Například výnosy z životního pojištění se v případě dožití daní sazbou 15 %, u předčasného ukončení smlouvy a výplaty takzvaného odbytného činí sazba dokonce 25 % z výnosů.

Pokračování na straně II

8 otázek o fondech životního...

Dokončení ze strany I

5. Budu muset v souvislosti s investováním do fondů životního cyklu uhradit nějaké poplatky?

„Struktura poplatků u fondů životního cyklu je transparentní. Pohybují se ve výši okolo 5 % z jednotlivých investic (u měsíčního vkladu 1000 Kč zaplatíte navíc 50 Kč) nebo okolo 3,5 % z celkové investice (pokud celková investice činí 100 000 Kč, zaplatíte navíc 3500 Kč). Můžete si tedy vybrat, zda poplatek zaplatíte při každé měsíční investici, nebo zda si poplatek předplatíte. Předplacený poplatek je sice nižší, ale v případě předčasného ukončení programu vám jej nikdo nevrátí,“ shrnuje Tomáš Rampula, finanční poradce společnosti AWD.

Konkrétní výše poplatků závisí na investiční společnosti a měla by být jedním z kritérií pro výběr fondu.

6. Mám jistotu, že o své peníze nepřijdu, jako ji mám třeba u zajištěných fondů nebo penzijních fondů?

Investování do fondů životního cyklu je bez záruky, to znamená, že vklady nejsou pojištěny a teoreticky byste mohli po letech dostat reálně méně, než jste investovali. Vzhledem k dlouhodobému horizontu fondů životního cyklu je však takový vývoj nepravděpodobný - akciové trhy v dlouhém časovém horizontu rostou. Na rozdíl od zajištěných fondů nebo penzijních fondů však o tom nemáte žádné záruky. Jak už to u investic bývá, z této nejistoty plyne i vyšší potenciální výnosnost.

7. Kdo u nás tyto fondy nabízí?

Na výběr máte z několika fondů, například od společností Conseq, Pioneer Investments, ČP Invest nebo investičních společností ČSOB a České spořitelny. Výčet fondů naleznete na titulní straně této přílohy.

8. Co když budu chtít investování ve fondu ukončit předčasně, tedy před nastaveným cílovým horizontem?

Na rozdíl od penzijního připojištění nebo kapitálotvorného životního pojištění není předčasné ukončení investování ve fondu životního cyklu příliš problematické nebo nevýhodné. Neplatíte většinou žádné penále a po šesti měsících neplatíte ani daň z výnosů. Problém ale může nastat, když chcete investici ukončit náhle a zrovna ve chvíli nepříznivého stavu na trhu - v takovém případě můžete být v konečném součtu značně ve ztrátě.

***

Nabídka fondů životního cyklu v ČR

* CONSEQ Nabízí fond životního cyklu Horizont Invest. Na výběr máte ze tří typových investičních strategií: Vyvážené portfolio, Růstové portfolio nebo Dynamické portfolio. Postupným snižováním zastoupení akcií a naopak navyšováním váhy fondů konzervativních se složení portfolií postupně setkává. Portfolium tvoří fondy společností Conseq Invest, Parvest a Franklin Templeton.

* ČESKÁ SPOŘITELNA Nabízí čtyři různé fondy životního cyklu, které se liší podle cílového data, tedy předpokládaného odchodu do důchodu nebo prostě ukončení investic. Dle tohoto časového horizontu je upraveno investování do rizikových a bezpečnějších fondů. Fondy se jmenují dle roku jejich ukončení: ČS fond životního cyklu 2020, 2025, 2030 a 2040. Vstupní poplatek je 1,2-2,4 %, manažerský popl. 2 %.

* ČSOB Prodává fond životního cyklu s názvem KBC Master Fund Financial Independency 2040 -tedy fond Finanční nezávislosti 2040. „Minimální investice je 5000 Kč, nebo si klient může zvolit pravidelné ukládání min. 500 Kč. Vstupní poplatek je 1,5 %. Fond je převážně určen generaci dnešních třicátníků,“ říká mluvčí Marek Roll.

* ČP INVEST Spravuje fond PARTNER Invest. Investovat lze jednorázově na začátku (min. 3000 Kč), mimořádnými platbami v celém průběhu nebo pravidelně menšími částkami (min. 500 Kč).

* PIONEER Nabízí sedm linií programu Rentier Invest. Jde o portfolia složená z korunových fondů českých fondů Pioneer a lucemburských fondů Pioneer Funds. „Linie s nejkratším horizontem jsou konzervativnější, např. Linie 7 neobsahuje žádné akciové fondy. Naopak nejrizikovější Linie 1 obsahuje nejvíce akcií, i 90 %,“ říká Roman Dvořák z Pioneer Investments. Fondy prodává UniCredit Bank.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat