Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novinka pro romské děti a rodiče

Česko

PRAHA Letošní zápisy do prvních tříd by měly přinést zásadní změnu pro romské děti a jejich rodiče. Ministerstvo školství totiž připravilo úplně novou verzi takzvaného informovaného souhlasu. Ten musí rodiče podepsat, než je jejich dítě umístěno do bývalých zvláštních škol.

Nově tak nebudou moci být důvodem poslání dítěte do bývalé zvláštní školy například kázeňské problémy, častá nemocnost, nepřijetí žáka v třídním kolektivu, nedostatečná znalost vyučovacího jazyka, nedostatečné podmínky pro domácí přípravu do školy či porucha chování a učení.

Právě takto vyjmenovaná jasná pravidla se objeví v nové upravené verzi, jejíž finální podobu mají LN k dispozici.

Verze, která se doposud v pedagogických a poradenských zařízeních používala, byla velice strohá. Rodič v podstatě nevěděl, jaké výhody a nevýhody na jeho dítě v praktické škole čekají. Navíc velká část žáků těchto škol jsou Romové.

Podle odborníků právě romští rodiče často nemají dostatek informací o tom, jaký je rozdíl mezi školami a často nikdo ani nezjišťuje, zda je dítě skutečně lehce mentálně postiženo. Jen tehdy by totiž praktickou základní školu mělo navštěvovat. „Ačkoliv jsou ředitelé i pedagogickopsychologičtí pracovníci ze zákona povinni informovat o rozdílech ve vzdělávacích programech, nedělají to,“ říká Jan Stejskal z koalice Společně do školy.

Nově by měl být informovaný souhlas přeložen také do romštiny. „Rodiče musí vědět všechny důsledky jejich rozhodnutí. Je proto nutné, aby mu rozuměli a věděli, co znamená,“ vysvětlila náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková, jejíž pracovní skupina všechny změny začleňování romských dětí do škol připravuje.

Novinkou navíc je, že souhlas rodiče budou podepisovat před samotným vyšetřením dítěte, které musí vždy proběhnout. Ministerstvo také připravilo seznam práv žáků a jejich zákonných zástupců, podle kterého by se měla poradenská zařízení řídit.

***

Souhlas Co se rodiče mají dozvědět, než rozhodnou o dítěti? Jaký je mezi učivem v základních a praktických (dříve se nazývaly zvláštní) školách rozdíl. Že dítě, které vychodí praktickou školu, má sníženou možnost pokračovat ve studiu na gymnáziu či na střední odborné škole a že nejvyšší vzdělání, kterého dosáhne, je výuční list. Proto může být omezena možnost pracovního uplatnění. Před podpisem informovaného souhlasu musejí také uslyšet, z jakých důvodů může být dítě do praktické školy umístěno.

Autor: