Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noviny „zazdily“ aféru Watergate

Česko

Americký politický skandál století, na jehož konci byla rezignace prezidenta Richarda Nixona, mohl spatřit světlo světa už dřív a v jiném deníku: pokud by jej šéfredaktor The New York Times docenil.

NEW YORK/PRAHA Psal se 16. srpen roku 1972 a bylo dva měsíce od záhadného vloupání do kanceláří Demokratické strany. Reportér Robert Smith měl správný pocit, že narazil na něco velkého. Z oběda se šéfem Federálního úřadu vyšetřování (FBI) Patrickem Grayem spěchal rovnou do novin, kde pracoval. Šéfredaktor The New York Times Robert Phelps se horlivým reportérem nechal „nahnat“ do své kanceláře, vyslechl jej a vše si i nahrál. Pak se ale nedělo nic.

Tedy přesněji řečeno, ne v deníku The New York Times. O několik měsíců začala v konkurenčním listu The Washington Post vycházet série odhalení, která vešla ve známost jako aféra Watergate a v konečném důsledku vedla k potupné rezignaci prezidenta Richarda Nixona. Až nyní, po téměř 37 letech, vyšlo na povrch, že The New York Times nejspíš propásly příležitost odhalit tuto kauzu jako první. Mlčení jako souhlas O nedoceněném zjištění promluvil sám Smith poté, co zjistil, že tehdejší šéfredaktor Phelps se o celé události zmiňuje ve své nedávno vydané knize God and the Editor: My Search for Meaning at The New York Times, což se dá volně přeložit jako Bůh a šéfredaktor: Jak jsem v The New York Times hledal smysl. Smith se sešel s tehdejším šéfem FBI Grayem v jedné z washingtonských restaurací. Gray mu vyprávěl o osobách z Nixonova okolí, které měly prsty jak ve vloupání do kancelářského komplexu Watergate, tak v dalších nečistých aktivitách namířených proti demokratům. Padala jména bývalého ministra spravedlnosti Johna Mitchella či Nixonova volebního stratéga Donalda Segrettiho.

Ale Smithovi to nestačilo. „Řekl jsem: 'Míří to výš?' Podíval se na mě a já jsem nevěřícně pokračoval: 'Takže prezident?',“ popsal někdejší reportér průběh schůzky zpravodajskému portálu britské BBC. A dodal: „A on se mi jen zadíval do očí, já se podíval do očí jemu, což v mém žurnalistickém světa znamenalo souhlas.“ Když pak tato zjištění převypravoval svému šéfredaktorovi, byl prý extrémně rozrušený. „Nechtěl jsem si ani sednout, chodil jsem jen sem a tam,“ citoval jej deník The New York Times.

Odchod a dovolená Smith, který nyní pracuje jako právník, zároveň nabídl i možné vysvětlení celé nedbalosti. On sám totiž v novinách zrovna končil a šel studovat práva na univerzitu v Yale. A tehdejší šéfredaktor zase za týden odjížděl na měsíční dovolenou na Aljašku. Političtí reportéři byli navíc v inkriminované době zaměstnání jinou událostí - předvolebním sjezdem republikánů.

Tehdejší šéfredaktor dnes už nedokáže říct, proč jeho noviny na výbušných zjištěních dál nepracovaly. „Je mi to záhadou,“ prohlašuje nyní 89letý Grey a přiznává, že to byla nejspíš jeho vina. Odhalení aféry Watergate tak zůstane dál spojeno s deníkem The Washington Post a jeho reportéry Bobem Woodwardem a Carlem Bernsteinem. „Určitě si to zaslouží,“ uznává jejich zásluhy Smith.

***

FBI a Hluboké hrdlo Informace o pozadí aféry Watergate se dostaly do novin díky informátorovi přezdívanému „Deep Throat (Hluboké hrdlo)“. Teprve v roce 2005 prozradil bývalý zástupce šéfa FBI Mark Felt, že tím informátorem byl on. Z nových zjištění tak vyplývá, že média se snažil přivést na stopu i jeho tehdejší nadřízený - šéf FBI Patrick Gray. Oba jsou již po smrti.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....