Čtvrtek 5. prosince 2019svátek má Jitka -4 °C oblačno Předplatné LN
3. prosince 2019 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novoroční ohňostroj na Praze 2 bude odpálen 1. ledna v 18.00

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo

Praha Novoroční ohňostroj plánovaný v Praze 2 bude odpálen 1. ledna v 18.00 z Bastionu nad parkem Folimanka v takzvaném Jamrtálu. Tématem bude vzpomínka na zesnulé. Zvuková aparatura bude umístěna na ploše u Kongresového centra (KCP) na protějším svahu, odkud bude možné ohňostroj sledovat. Novinářům to v úterý řekli zástupci Prahy 2 a pořadatelů ohňostroje.

Ohňostroj uspořádá spolek Ohňostroj pro Prahu. Vedení Prahy rozhodlo, že nahradí tradiční ohňostroj tzv. videomappingem na budovu Národního muzea, protože ohňostroj mimo jiné svým hlukem stresuje zvířata ve městě.

„Je to na místě, které je vyvýšené a ohňostroj bude dobře vidět. Důvod je takový, že chceme udržet tradici v Praze, proto jsme místo nabídli a dali této akci záštitu, kterou si zaslouží,“ řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

Ohňostroj uspořádá spolek Ohňostroj pro Prahu, který založili pořadatelé pražských ohňostrojů z minulých let. Tématem show bude Praha božská, kdy bude produkce věnována všem zesnulým v letošním roce a zpěváku Karlu Gottovi. Nejlepší místo ke sledování bude podle organizátorů z piazetty u KCP, kde bude aparatura a zvuk bude přenášet rádio a i lidé na vzdálenějších místech budou moci poslouchat hudbu doprovázející ohňostroj.

Ohňostroj bude rovněž součástí kampaně Nebudu střílet, která apeluje na lidi, aby nepořádali divoké ohňostroje. „Každý, kdo se přihlásí, tak uvede, že nebude součástí toho šílenství na konci roku. Snažíme se, aby bylo méně zraněných. Připravuje se video i přednášky pro veřejnost i školy,“ řekl Jan Šaršoun ze spolku.

Praha 2 ohňostroj nebude financovat

Peníze na uspořádání ohňostroje vybírají pořadatelé prostřednictvím transparentního účtu. Nyní mají okolo 70 000 korun. Pro uspořádání show potřebují asi 200 000 až 300 000 korun. Původně chtěl spolek vybrat milion korun. Taková částka ale nakonec prý nebude třeba. Pokud peníze spolek nevybere, vloží do organizace show vlastní peníze.

Radnice Prahy 2 akci financovat nebude. „Ctíme aktivitu, ale neradi bychom z toho dělali politickou aktivitu. Když bychom do toho dávali peníze, tak už bychom ji z toho dělali,“ řekl Korseska.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku letošního roku tematicky připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.