Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
3. prosince 2019 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novoroční ohňostroj na Praze 2 bude odpálen 1. ledna v 18.00

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo

Praha Novoroční ohňostroj plánovaný v Praze 2 bude odpálen 1. ledna v 18.00 z Bastionu nad parkem Folimanka v takzvaném Jamrtálu. Tématem bude vzpomínka na zesnulé. Zvuková aparatura bude umístěna na ploše u Kongresového centra (KCP) na protějším svahu, odkud bude možné ohňostroj sledovat. Novinářům to v úterý řekli zástupci Prahy 2 a pořadatelů ohňostroje.

Ohňostroj uspořádá spolek Ohňostroj pro Prahu. Vedení Prahy rozhodlo, že nahradí tradiční ohňostroj tzv. videomappingem na budovu Národního muzea, protože ohňostroj mimo jiné svým hlukem stresuje zvířata ve městě.

„Je to na místě, které je vyvýšené a ohňostroj bude dobře vidět. Důvod je takový, že chceme udržet tradici v Praze, proto jsme místo nabídli a dali této akci záštitu, kterou si zaslouží,“ řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

Ohňostroj uspořádá spolek Ohňostroj pro Prahu, který založili pořadatelé pražských ohňostrojů z minulých let. Tématem show bude Praha božská, kdy bude produkce věnována všem zesnulým v letošním roce a zpěváku Karlu Gottovi. Nejlepší místo ke sledování bude podle organizátorů z piazetty u KCP, kde bude aparatura a zvuk bude přenášet rádio a i lidé na vzdálenějších místech budou moci poslouchat hudbu doprovázející ohňostroj.

Ohňostroj bude rovněž součástí kampaně Nebudu střílet, která apeluje na lidi, aby nepořádali divoké ohňostroje. „Každý, kdo se přihlásí, tak uvede, že nebude součástí toho šílenství na konci roku. Snažíme se, aby bylo méně zraněných. Připravuje se video i přednášky pro veřejnost i školy,“ řekl Jan Šaršoun ze spolku.

Praha 2 ohňostroj nebude financovat

Peníze na uspořádání ohňostroje vybírají pořadatelé prostřednictvím transparentního účtu. Nyní mají okolo 70 000 korun. Pro uspořádání show potřebují asi 200 000 až 300 000 korun. Původně chtěl spolek vybrat milion korun. Taková částka ale nakonec prý nebude třeba. Pokud peníze spolek nevybere, vloží do organizace show vlastní peníze.

Radnice Prahy 2 akci financovat nebude. „Ctíme aktivitu, ale neradi bychom z toho dělali politickou aktivitu. Když bychom do toho dávali peníze, tak už bychom ji z toho dělali,“ řekl Korseska.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku letošního roku tematicky připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!