Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novotný je na svůj výstup v ruské televizi hrdý. Policení exprezident ho před Rusy označil za blázna

Pavel Novotný, řeporyjský starosta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Novotný, řeporyjský starosta. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný ohodnotil svůj projev v ruské televizi jako vynikající. V pondělním Rozstřelu pro iDnes.cz přiznal, že je na své vystoupení, v němž hájil plány na vybudování pomníku vlasovcům, upřímně hrdý. Alespoň prý lidé u nás mohli vidět, jak vypadá ruská státní televize.

Na prvním programu tamní státní televize Rossija se Novotný před pár týdny postaral o pořádné pozdvižení. Nejen kvůli prezentaci názorů na význam vlasovců v české historii, ale i způsobu, jakým je předkládal. Nápadnými gesty a grimasami Rusům naznačoval, že ho hovor s nimi unavuje a zdržuje. Jednoho z účastníku debaty dokonce označil za opilého či zfetovaného. Rusům pak došla trpělivost a diskuzi předčasně ukončili.

V pondělí rozhovor i situaci kolem pomníku popsal v pořadu iDnes.cz. Na památníku i nadále trvá. Oceňuje, že vlasovci bojovali proti bolševikům. Naopak maršál Koněv si podle něj sochu v Praze nezaslouží.

„Na ten rozhovor jsem se vůbec nepřipravoval. Ten den jsem byl strašně unavený, bylo toho na mě moc. Nevěděl jsem, do jaké televize mluvím a bylo mi to jedno. Neviděl jsem ani tu dekoraci, proti mě stál pán s mobilem v ruce,“ vyjádřil se Novotný k přípravám na diskusi.

„Odpovídal jsem popravdě, upřímně a na otázky, které jsem dostal. Zdravím všechny pitomce, kteří mi říkají, jak jsem naletěl ruské propagandě,“ zasmál se.

„Vlasovci byli válečný zločinci. Ale to je stejně jedno. Jak to souvisí s naší věcí?“ reagoval Novotný na moderátora, který mu přednesl několik válečných zločinů vlasovců. „Mně se líbí, že bojovali proti bolševikům,“ vysvětlil řeporyjský starosta.

„Odpovídal jsem popravdě, upřímně a na otázky, které jsem dostal. Zdravím všechny pitomce, kteří mi říkají, jak jsem naletěl ruské propagandě,“ zasmál se.


Policení exprezident je na straně Rusů

V reakci na listopadový rozhovor se starostou Řeporyjí si ruská televize pozvala do studia i Stanislava Novotného, bývalého policejního prezidenta. Ten českého politika označil za blázna, se kterým většina krajanů nesouhlasí.

„Naštval mě, že řekl, že jsem bývalý neúspěšný bulvární novinář. Co si to, ty šmejde, dovoluješ?“ reagoval Novotný ve studiu. „Měl by za to viset, to je vlastizrada,“ dodal.

Pomník by měl být podle Novotného chráněn proti poškození vandaly. Zastupitelé pražských Řeporyjí o něm budou jednat v úterý večer. Informaci radnice zveřejnila na své úřední desce. Původně se mělo zastupitelstvo podle Pavla Novotného sejít až 16. prosince. Termín ale změnil ze zdravotních důvodů.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.