18. září 2012 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Unikátní lesovnu za 20 milionů ničí plíseň, stavaři se přou s radnicí

Lesovna v Písku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesovna v Písku | foto: www.koci.eu

PÍSEK Lesovna u Písku je ve špatném stavu. Výjimečná stavba architekta Martina Rajniše se potýká s takovými problémy, že polovina domu musela být uzavřena, aby návštěvníci nepřišli k úrazu. Posouvá se konstrukce a do budovy zatéká. Zodpovědnost nechce zatím přijmout ani stavební firma, ani architekt.

"Poslední posudek vyčísluje veškeré závady od drobných až po závažné. Dochází k výkyvům a posunům konstrukce, do střechy zatéká. Půlka budovy už je vyklizená," potvrdil písecký starosta Ondřej Veselý (ČSSD) serveru iDnes.cz, který o současném stavu písecké lesovny informoval. Zdůraznil, že město požaduje kompletní návrh konečné opravy.

Lesovna

Unikátní lesovna je postavena ze skla a neupraveného modřínového, jedlového a smrkového dřeva. Stavba vyšla na 20 milionů korun. Použité šrouby se musí pravidelně dotahovat, díky tomu je objekt náročný na údržbu. Lesy města Písku se do lesovny přestěhovaly v dubnu 2011. V infocentru se návštěvníci měli dozvědět zajímavosti o zdejších horách a zdejší fauně a flóře.

Posudků, které se shodují, že budova je poškozena velmi vážně, si město nechalo vypracovat již několik Jeden z nich dokonce navrhuje, aby se celá stavba rozebrala a postavila znovu. Město také odmítlo opravu lesovny financovat. Radnice vytvořila pracovní skupinu, ve které jsou zástupci města, architekt Martin Rajniš a stavební firma Kočí. Ti se musejí do konce měsíce dohodnout.

"Proběhla schůzka na radnici, vytvořili jsme pracovní skupinu. Snažíme se najít řešení a spolupracovat. Nejdřív musíme zjistit jaké chyby tam jsou nebo nejsou a potom teprve můžeme říct, co by se s tím dalo dělat. Je to hlavně otázka statiky," řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Kočí, ředitel stavební společnosti Kočí.

Statika ale není jediným problémem. Do budovy zatéká a na mnoha místech se objevily nebezpečné plísně, které pětinásobně překračují limity. Prosklený strop netěsní a izolace je celkově ve špatném stavu. Polovina lesovny musela být uzavřena.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Musíme chyby nejdříve definovat. Z mého pohledu některé vady dokážeme řešit, jiné ne a kdo to bude financovat je otázka až poslední. Myslíme si, že jsme postupovali standardně, některé věci už máme zreklamované. Něco už jsme opravili. Nicméně nemůžeme řešit věci, které nám nepřísluší, což je většina všech problémů," dodává Kočí.

Hygienické limity plísní byly překročeny i ve druhé části, ve které sídlí vedení městských lesů. Tato část je ale v provozu.

Infostředisko v lesovně návštěvníci dlouho využívat nemohli. Stejně tak vyhlídku v patře, dole na schodech visí cedule vstup zakázán. Podlaha je v dezolátním stavu a nemusela by vydržet.

asaAnna Sedláková, apeAlena Pecháčková