Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
14. února 2014 11:17, aktualizováno  16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šabatová porazila Křečka. Poslanci ji zvolili novou ombudsmankou

Nově zvolená ombudsmanka Anna Šabatová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolená ombudsmanka Anna Šabatová. | foto: Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Novou ombudsmankou bude bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová. Poslanci jí dali v druhém kole tajné volby přednost před nynějším zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem.

Šabatová nahradí Pavla Varvařovského, který se v prosinci funkce vzdal (VÍCE ČTĚTE ZDE). Exposlance ČSSD Křečka navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman i Senát. Šabatová měla senátní nominaci.

Šabatová dostala tolik hlasů, kolik činil nejnižší nutný počet ke zvolení. Volilo ji 85 ze 168 poslanců, kteří se výběru zúčastnili, oznámil za volební komisi Jan Klán (KSČM). Křeček obdržel 36 hlasů.

Šabatová se ujme funkce hned poté, co složí slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Podle Hamáčka by se tak mělo stát v úterý 18. února. První kolo volby se konalo už ve čtvrtek, kdy neuspěl ani jeden z kandidátů.

Pravomoce veřejného ochránce práv

Šabatová by s politiky ráda diskutovala o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Po svém zvolení novinářům řekla, že ombudsman by měl mít možnost navrhnout Ústavnímu soudu zrušení zákona a v otázkách diskriminace podávat žaloby. Současné pravomoci veřejného ochránce práv dávají podle ní dobrou možnost chránit práva lidí. V prvních týdnech se chce Šabatová především seznámit se zaměstnanci a s tím, kam se úřad za sedm let od jejího odchodu posunul. Chtěla by také udělat revizi toho, co navrhovali její předchůdci.

Nově zvolený zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček .

Křeček není zklamán, že ho Sněmovna za ochránce práv nevybrala. ČTK řekl, že se těší na spolupráci se Šabatovou. "Nevidím v tom vůbec žádný problém. Jistě budeme velmi dobře spolupracovat. Jsme trošku odlišné typy, což ale může být jen ku prospěchu věci," uvedl. Doplnil, že on sám se považuje spíše za advokáta všedního dne, který řeší běžné problémy lidí, zatímco Šabatová se zabývá spíše "vyšší částí všeobecných práv". Kombinace obojího může být podle něj velmi dobrá. Zdůraznil, že se svým postem zástupce ombudsmana je zcela spokojený.

Volbu Šabatové ocenil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věří, že díky profesní i lidské kvalifikaci a zkušenostem s bojem proti bezpráví naváže na své předchůdce a bude se zasazovat za lidská práva a dodržování pravidel spravedlivé společnosti, uvedl v tiskové zprávě.

Varvařovský byl v úřadu od 13. září 2010, skončil před uplynutím svého mandátu. Byl ve své pozici dlouhodobě nespokojen především s tím, že politici jeho doporučení příliš nerespektují. Ze šestnácti podnětů na změnu zákonů, které předložil Poslanecké sněmovně v letech 2011 a 2012, mu zákonodárci vyhověli jen jednou v plném rozsahu a dvakrát částečně. Posledním impulsem pak podle něj bylo vážné onemocnění manželky, jejíž zdravotní stav se nezlepšoval tak rychle, jak by si přál.

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první šestileté období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Když se tak nestane, umožňuje mu zákon jako nejvyšší sankci zveřejnění případu.

Anna Šabatová

  • Pracuje jako odborná asistentka na katedře sociální práce Filozofické fakulty UK.
  • Před listopadem 1989 pracovala jako úřednice. Později byla poradkyní ministra práce a sociálních věcí, redaktorkou a zástupkyní ředitele pražského Městského centra sociálních služeb a prevence (1998-2001). Od roku 2001 působila šest let jako zástupkyně ombudsmana Otakar Motejla. Od roku 2008 do loňského března vedla Český helsinský výbor.
  • Nikdy nebyla politicky organizována. Před listopadem 1989 se angažovala v disentu, patří k prvním signatářům Charty 77, v roce 1986 byla její mluvčí. V letech 1978 až 1990 byla členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož je spoluzakladatelkou, a podílela se na vydávání periodika Informace o Chartě 77.
  • Na funkci ombudsmana již dvakrát neúspěšně kandidovala (2000 a 2010).
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!