Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novou primátorkou Brna se stala Vaňková z ODS, vystřídala Vokřála z ANO

Česko

  9:39aktualizováno  12:10
Brno - Novou brněnskou primátorkou se v úterý stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala Petra Vokřála z hnutí ANO. Koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD má v zastupitelstvu 33 mandátů z celkových 55. Vítěz voleb hnutí ANO skončí v opozici spolu s SPD.

Budoucí primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vaňková neměla protikandidáta. Hlas jí dalo 33 zastupitelů koalice. Proti bylo 17 zastupitelů z hnutí ANO, zdrželo se pět zastupitelů, a to čtyři zastupitelé ze SPD a Jiří Faltýnek z hnutí ANO, syn místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Prvním náměstkem primátorky se stal Petr Hladík z KDU-ČSL, který tuto funkci zastával přes dva roky i v minulém volebním období za primátora Vokřála. Za další náměstky zastupitelé zvolili Tomáše Koláčného (Piráti), Olivera Pospíšila (ČSSD) a Roberta Kerndla (ODS).

Koalice nahradila dosavadní vedení, které se skládalo z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. ODS bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch. Lidovci se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí. Pod Piráty bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a

Radními se stali David Grund a Petr Kratochvíl (oba ODS), Jaroslav Suchý a Filip Chvátal (oba KDU-ČSL) a za Piráty Róbert Čuma s Markem Fišerem. Neuvolněným radním bude Kratochvíl. Další uvolněné funkce připadnou předsedům kontrolního a finančního výboru, budou také dva uvolnění zastupitelé, a to pro cestovní ruch a pro informační technologie.

Vaňková poděkovala všem za hlasy. „Děkuju i opozičním zastupitelům, kteří mě nezvolili. Doufám, že budeme vycházet dobře a za čtyři roky posuneme Brno ne ke spokojenosti zastupitelů, ale ke spokojenosti našich občanů, Brňanů,“ uvedla Vaňková. Podle ní bude největším úkolem volebního období schválení územního plánu. Brno má územní plán z roku 1994. Přestane platit v roce 2022 a do té doby musí mít Brno územní plán nový.

Hala pro Kometu i oprava rezidentního prakování

Za důležité investice považuje Vaňková stavbu multifunkční haly na výstavišti pro hokejovou Kometu a vznik koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Za podstatné považuje také projekty v oblasti dopravy. „Je potřeba podporovat velké dopravní stavby, a to zejména velký městský okruh, obchvaty městských částí a tramvajové linky. Je potřeba budovat dostatek parkovacích kapacit,“ uvedla Vaňková. Koalice chce také opravit systém rezidentního parkování, které ještě minulé vedení zavedlo od září pro historické jádro města a od listopadu se rozšířilo do dalších třech lokalit.

Koalice nahradila dosavadní vedení, které se skládalo z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. ODS vedená primátorkou Vaňkovou a náměstkem Kerndlem bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch. Investicemi se bude zabývat Grund a dopravou Kratochvíl. Lidovci v čele s náměstkem Hladíkem se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí, přičemž školství se sportem připadne Suchému a územní plánování Chvátalovi. Pod Piráty vedené náměstkem Koláčným bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Majetek bude spravovat Čuma, kulturu Fišer. Za ČSSD bude mít Pospíšil v gesci bydlení a správu majetku.

Říjnové volby vyhrálo hnutí ANO. Po volbách se dohodlo na koalici s ODS, se kterou mělo nadpoloviční většinu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD. Potom se ale situace otočila a na koalici se dohodli zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž obešli vítězné ANO.

V zastupitelstvu je šest uskupení. ANO má 18 mandátů, ODS s podporou Svobodných 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Vizitka Markéty Vaňkové

Vizitka Markéty Vaňkové (41; ODS), která byla zvolena primátorkou Brna:

 • Narodila se 15. července 1977, Brno
 • Absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity (2000), získala titul JUDr. (2002)
 • V současnosti pracuje jako primátorka (od 2018), zastupitelka města Brna (od 2018), zastupitelka Jihomoravského kraje (od 2016), zastupitelka městské části Brno-střed (od 2002)
 • Začínala jako advokátní koncipientka, v roce 2005 složila advokátní zkoušky; věnuje se občanskému, obchodnímu a správnímu právu, má vlastní advokátní kancelář

 • Do ODS vstoupila v 25 letech v roce 2002, kdy se stala poprvé zastupitelkou Brna-středu, v této městské části byla také mezi lety 2006 a 2010 radní; do brněnského zastupitelstva byla poprvé zvolena v roce 2006, v následujících dvou volbách (2010 a 2014) ale mandát nezískala, do magistrátních lavic se vrátila až letos, kdy vedla brněnskou kandidátku občanských demokratů
 • Je vdaná, má dvě děti

 • Stala se druhou ženou v čele Brna. První byla v letech 1994 až 1998 pozdější senátorka a ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká, která stejně jako Vaňková zastupovala ODS.
 • Hospodářské noviny letos na podzim uvedly, že Vaňková v letech 2007 až 2011 jako advokátka offshorové firmy Brandson Enterprises registrované v Londýně vymáhala dluhy pro ostravský dopravní podnik za velmi nízkou odměnu. Vaňková už dříve uvedla, že pro firmu jako advokátka pracovala, popřela ale možnou spojitost s jakýmkoli pochybným jednáním.
 • "Chceme umožnit dostupné a levnější bydlení pro Brňany. Je potřeba mít nový územní plán, který bude obsahovat několik lokalit pro stavbu bytů. Čím víc jich bude, tím víc bude možné cenu snížit," řekla mimo jiné před volbami Vaňková, která také kritizovala nedávno zavedený systém rezidentního parkování.
 • Co se týče polohy hlavního nádraží, což v posledních letech výrazně rezonovala brněnskou politikou, podporuje jeho přesun k řece. "Tvrdím, že jde o natolik odbornou otázku, ve které bychom se měli řídit doporučením studie proveditelnosti, zpracované z úrovně SŽDC. A protože i z ní vyšla lépe varianta u řeky, měly by být co nejdříve činěny kroky směřující k vybudování nového nádraží v odsunuté poloze," řekla.
Autor:

Nový byt v Dolních Břežanech
Nový byt v Dolních Břežanech

Na Panský, Dolní Břežany, okres Praha-západ
9 500 Kč/měsíc